Czym można skutecznie leczyć łuszczycę — praktyczne wskazówki

Jest chorobą wpływającą do 6-7% populacji na całym świecie, łuszczyca powoduje obawy lekarzy i pacjentów. Głównie przyczyny alarmów służą częstość występowania choroby i złożoność jego leczenia. Tym nie mniej, walczyć z łuszczycą jest możliwe, a nawet opracowano wiele metod i istnieje wiele środków, niż leczyć.

Krótki opis łuszczycy

Łuszczyca należy do kategorii chorób skóry. Choroba nie jest zaraźliwa, jej korzenie i etiologia mało zbadane. Łuszczycą mają tendencję do kibicowania ludzie z jasnym typem skóry. Podatne ludzie w każdym wieku, niezależnie od regionu zamieszkania.

W praktyce uważa się, że to jest choroba powstaje w wyniku predyspozycji genetycznych. Patologia jest dziedziczna może być i rozwijać się na poziomie komórkowym.

W leczeniu łuszczycy jest trudne z powodu braku danych na temat powodu jego pochodzenia. Aktualnością w obecnym czasie cieszą się kilka teorii, leczyć przyczyny choroby. Obecnie postrzegane prawdopodobieństwo wirusowego, neurologicznej, genetycznej pochodzenia łuszczycy. Istotne są teorie multi-malowane oraz kurs pochodzenia łuszczycy.

Objawy kliniczne

Objawy kliniczne

Łuszczyca charakteryzuje się wysypka grudkowa wysypka czerwonawy kolor. Rozmiar uszkodzeń waha się od 2 do 20 mm, i tworzą one rozległe ogniska uszkodzenia skóry. Same granulki też mogą rosnąć w wielkości, zwłaszcza w przewlekłym przebiegu łuszczycy.

Najczęściej objawy pojawiają się w miejscach zgięcia kończyn dolnych i górnych. Rzadziej zauważyć oznaki choroby w obszarze pleców, klatki piersiowej, brzucha i głowy. Jednocześnie w niektórych postaciach łuszczycy może mieć wpływ na tkankę paznokci.

W procesie progresji jeśli nie jest leczone farmakologicznie sposób, ogniska porażki zaczynają się łuszczyć, a punktowe grudkowa edukacji - otwierane i krwawić. Charakterystycznym objawem łuszczycy jest to, że włosy w zakresie występowania objawów nie dotyczy.

U około 30% pacjentów z łuszczycą mogą wystąpić dodatkowe objawy, objawiające się świądem chorej skóry. Jak wtórne objawy, w szklarnie mogą być choroby skóry, wysypka, zapalenie skóry. Przy uruchomionych formach choroba postępuje i z punktowych formacje na odsłoniętej powierzchni skóry rozpoczyna się krovânistyj wysięk.

Ogólne kliniczne wskaźniki - temperatura ciała, lokalna temperatura, ciśnienie, puls i inne fizjologiczne cechy pozostają w granicach normy. Ważne okoliczności, towarzyszące rzeki łuszczycy - nerwowość. Wielu lekarzy uważa, że nerwowe i stres nie tylko towarzyszą obraz kliniczny, ale i dość często są przyczyną choroby lub zaostrzenia.

Leczenie łuszczycy

Ze względu na fakt, że choroba badano tyle głęboko, praktyczne i jednogłośnie zatwierdzonych metod leczenia nie istnieje. Przy diagnozowaniu choroby lekarz-dermatolog wyznacza kurs, jak traktować indywidualnie, kierując się wynikami diagnostyki, fizjologiczne cechy pacjenta i biegiem choroby. Jednocześnie uwzględnia zmiany, stopnia zaawansowania i inne ważne czynniki medyczne.

Tradycyjnie, kiedy leczą łuszczycę, biorą pod uwagę następujące czynniki:

 • cechy strukturalne skóry pacjenta;
 • wywiad i kształt przebiegu choroby;
 • intensywność porażenia;
 • fizjologiczne funkcje organizmu;
 • indywidualnej tolerancji leku składników;
 • wiek pacjenta;
 • długość progresji choroby;
 • objawy towarzyszące i wtórnych patologii;
 • stopień objawy i fazy rozwoju choroby.

Tylko przy kompleksowej ocenie wszystkich tych kryteriów można opracować takie leczenie, które byłoby skuteczne i mógł zatrzymać łuszczyca. Przy tym są cele lokalizacji dotkniętych ognisk skóry, zapobiec postępującej fazy, minimalizacji korzystnych dla rozwoju choroby warunków. Ważnym warunkiem skutecznego leczenia jest leczenie objawowe, a także wykluczenie możliwych powikłań na tle wtórnych patologii.

Klasyfikacja metod leczniczych

W celu szybszego powrotu do zdrowia dermatolodzy zwykle leczą pacjentów kompleksową metodą, obejmujące wszystkie dostępne schematy leczenia łuszczycy. Leczenie może odbywać się w formie ambulatoryjnej lub w szpitalu.

Photochemotherapy

Największą skuteczność wykazują takie metody:

 • systemowe leczenie farmakologiczne;
 • zastosowanie zewnętrznych leków;
 • fizjoterapeutyczne metody i narzędzia;
 • prawidłową pielęgnację skóry;
 • ludowe przepisy uzdrowienia;
 • diety;
 • photochemotherapy;
 • sanatorium i leczenie uzdrowiskowe.

W każdej z tych metod zawiera zasady leczenia łuszczycy za pomocą określonych środków. Jednak powszechnie praktykowane kompleksowe leczenie łuszczycy za pomocą środków leczniczych i zabiegów różnych metod jednocześnie.

Systemowa farmakologiczne metody

Celem tej metody jest wpływ choroby na stan hormonalne i poziomie komórkowym. Narzędzia, służące do systemowego leczenia łuszczycy, aktywnie wpływa na procesy fizjologiczne, stymulując organizm do aktywizacji własnych zasobów.

Ponadto, system metody pozwalają radzić sobie z chorobą na poziomie komórkowej przemiany materii, co przyczynia się do zwalczania domniemanych przyczyn łuszczycy. Poszczególne kategorie leków powołani do normalizacji równowagi hormonalnej, również pozytywnie wpływa na proces powrotu do zdrowia.

Zastosowanie leków ogólnoustrojowych może mieć kompleksowe działanie lub osiągnąć wąsko efektu. Na przykład, grupę de corticoids racjonalnie stosować do łagodzenia ostrych objawów. Leki z tej grupy prawie całkowicie eliminują prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Pytanie działania niepożądane bardziej istotne dla grupy leków hormonalnych lub środków cytotoksycznych. Jednak przy właściwym ich stosowaniu skuteczność i intensywność leczenia dość wysokie.

Do korekcji wewnątrzkomórkowych procesów w leczeniu łuszczycy w fazie przewlekłej skuteczny domięśniowo lub dożylnego przyjmowania leków z grupy immuno-tłumiki. Regulują reakcję fizjologię, zapobieganie progresji choroby.

Środki te działają wzmacniająco, a także zapobiegają rozwojowi procesu zapalnego, hamują progresję chorób autoimmunologicznych komórek i hamują reakcje alergiczne patologii. Identyczną zdolność leczenia ma kategoria leków sterydowych.

Aby skutecznie leczyć takie choroby jak łuszczyca, mogą być stosowane specyficzne leki i preparaty wspólnego systemowego działania:

 • kompleksy witaminowe;
 • wątrobę środki;
 • preparaty do ogólnego wzmocnienia organizmu;
 • leki przeciwzapalne;
 • układ odpornościowy, zwiększając leki.

Objawowe leczenie może odbywać się za pomocą leków przeciwhistaminowych leków. Ich celem jest leczyć niewygodny stan, wyeliminować swędzenie w okolicy porażki z łuszczycą. Choroba tymi środkami nie leczą.

Systemowe leczenie może przebiegać w różnych formach - z zastrzyki, przyjmowania doustnych leków dożylnym wprowadzeniem specyficznych leków.

Swoją zdolność do skutecznego leczenia wykazują takie leki, jak metotreksat, cyklosporyna, calcipotriol, preparaty serii retinoidów.

Ważny warunek dla leczenia lekami systemowego działania - poprawność dosages i indywidualne dopasowanie wybranego narzędzia. Wszystkie systemowe leki powinny być stosowane dermatologiem. Samodzielne leczenie tymi grupami leków może prowadzić do nasilenia problemu.

Kategoria ta obejmuje różne maści, kremy, balsamy, nalewki.

Na podstawie tych leków leżą aktywne działające składniki, które mają różne działanie:

 • łagodzące skórę;
 • leki hormonalne;
 • zmniejsza stan zapalny;
 • eliminuje łuszczenie;
 • zapobiegają progresji choroby.
Dziegieć

Takie preparaty są stosowane bezpośrednio na obszarze zagrożonym skóry, który należy leczyć. Zawierają one w swojej strukturze podstawę z dziegciu, naftalenów, kwas salicylowy, mocznik lub kwas mlekowy. Skuteczne preparaty na bazie cynku. Niektóre z leków do stosowania zewnętrznego w leczeniu łuszczycy zawierają w swojej strukturze Ichthyol i siarkowe składniki. Ich działanie ma na celu zmniejszenie ogniska uszkodzenia, usuwanie procesu zapalnego, złuszczanie obumarłych komórek.

Niektóre z tych leków, tak samo jak i leki ogólnoustrojowe, mogą wymagać dokładnego dozowania i prawidłowego sposobu użytkowania. W szczególności, niektóre hormonalne maści są w stanie przy częstym i obfitym stosowaniu powodować patologiczne kiełkowanie włosów, zmiana struktury skóry, aż do jej zaniku.

W praktyce przyjmuje się, że leczyć w ten sposób, musisz koniecznie pod nadzorem lekarza. Przy tym dermatolodzy zalecają unikać częstego stosowania tej samej maści, długotrwałego stosowania identycznych skład leków.

Aby uniknąć adaptacji komórek skóry do działania leków użytku zewnętrznego, zaleca się okresowo zastąpić schemat leczenia, zastępując identyczne leki z tej grupy na ich odpowiedniki.

Leczą łuszczycę zewnętrznymi środkami przez kilka krótkich kursów. Przy tym wskazane jest łączenie kilku leków z tej grupy ze środkami systemowego działania - tak uzyskuje się większy efekt i podkreślono postępy w odzyskiwaniu.

Jako środki do zewnętrznego leczenia może być stosowany zjeżdżalnia procedura z przyjęciem wanny z leczniczymi dodatkami. Skuteczne są również niektóre kosmetyczne środki, mające w swoim składzie składniki, aby usunąć stan zapalny, hormonalne i inne składniki.

Bardziej dostępne, ale nie mniej skuteczne są uważane za smoły, smar, popiół, miód, olej z rokitnika, wazelina.

Fizjoterapeutyczne metody przeciw łuszczycy

Środki fizjoterapii opierają się w większości na nowoczesnych metod. W ich jako używany działanie promieni świetlnych, pól magnetycznych, elektrycznych impulsów. Oprócz tego, dla fizjoterapii łuszczycy skutecznie stosowana metoda plazmaferezy z podziałem krwi na frakcje i wymianą części osocza w chorym organizmie.

Fizjologiczne metody terapeutyczne wykazują swoją skuteczność, jak w samodzielnym stosowaniu, jak i w leczeniu:

 1. Plazmafereza - metoda oparta na transfuzji krwi pacjenta z fragmentacją jej na różnych frakcji i podzespoły. W procesie tym następuje oddzielenie osocza. Jednocześnie z nią dzieje usuwanie nieprawidłowych komórek, które uległy składników krwi, niezdrowych mikrocząsteczek. Zamiast zdalnej osocza krwi wprowadzane są krwiotwórcze środków lub preparatów krwi. Proces ten nosi również nazwę "hemo-korekta", co dokładnie przedstawia istotę postępowania leczniczego.
 2. Promieniowanie uv - metoda oddziaływania na chorobowo skóry na promienie UV średnio-fala zakresu. Zaletą tej metody jest lokalizacja procesu leczenia bez konsekwencji dla zdrowych obszarów skóry. Jednak przy częstym stosowaniu tej techniki na ciele pacjenta powstają zapalenie skóry, suchość, starzenie się skóry lub jej chorobliwa pigmentacja.
 3. Photochemotherapy - cykl podawania preparatów chemicznych photosensitizing przeznaczenia. Najbardziej skuteczna jest ta metoda przy kompleksowym stosowaniu z promieniowanie rentgenowskie.
 4. Terapia laserowa - nowoczesna metoda, która ma zawężone działanie w lokalnym naświetlanie chorobowo.
 5. Krioterapia - o tej metodzie wiadomo było setki lat temu, ale w obecnym czasie był naukowo uzasadniony i dostosowany do realiów współczesnej medycyny. Istotą krioterapia polega na zastosowaniu krytycznie niskich temperatur na ogniska porażki z łuszczycą. Pod wpływem zimna komórki w tych miejscach kurczą się wraz ze skórą i pozbawione składników odżywczych. W tym samym czasie krew odsuwa od takich ognisk, zapobiegając powstawaniu świądu i bólu. Zimne zabiegi pobudzają i aktywizują procesy fizjologiczne, pracę układu odpornościowego i komórek całego organizmu.

W strukturze schematu leczenia łuszczycy fizjoterapeutyczne metody również powinny być przypisane dermatologiem. Ważne jest, aby pamiętać, że prawie wszystkie z nich nieprzestrzeganie kolejności ich stosowania mogą powodować niepożądane skutki.

Ludowe metody

W tej kategorii metod jest wiele środków i preparatów działaniu ogólno wzmacniającym i działań lokalnych.

Szczególnie skuteczne są uważane za:

 • maści na bazie ziół i naturalnych składników, nalewki, wywary;
 • produkty pszczele, zwłaszcza - przepisy kulinarne na bazie miodu i propolisu;
 • zabiegi wodne, w szczególności - kąpiele lecznicze z likiery ziołowe, przyczyniając się do regeneracji tkanki skórnej;
 • skuteczny przy leczeniu od łuszczycy olej z jaj, otrzymywane przez wypalanie żółtka na otwartym ogniu.
Olej rybi

Witamin wsparcie zapewnia skórze olej z ryb. Podkreślono skuteczność lnianego i oleju z rokitnika, drewna iglastego, terpentyny, nalewka z glistnika, i innych składników naturalnych. Receptura ludowych metod, a także porządek z przeznaczenia i zastosowania zasługują na szczególną uwagę w formacie pojedynczego widzenia.

Wczasowo-uzdrowiskowa metoda

Jedna z najprzyjemniejszych metod leczenia łuszczycy, oparta na przyjęciu wodnych i błotnych procedur. Swoje działanie lecznicze w tych przypadkach mają jod-brom, siarczkowe, siarko-wodorodowe, krzemionka lub są wody radonowe. Odpowiednio, w zależności od rodzaju skóry, intensywności porażenia łuszczycą i innych czynników, przewidziana jest wycieczka w określoną strefę uzdrowiskową.

Wnioski

Pozornie metod leczenia łuszczycy jest więcej niż wystarczająco. Jednak choroba ta pozostaje nieznany do końca i dlatego niepodatne. Oprócz leki leki dermatolodzy radzą, by nie zaniedbywać właściwego odżywiania, doborem składników pokarmowych w diecie, a trybem jedzenia.