Początkowy etap łuszczycy: objawy, leczenie

objawy i leczenie łuszczycy we wczesnym stadium

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, w której występuje dermatoza skóry, w niektórych sytuacjach silnie atakuje okolice stawów. Płynie falami, łuszczyca jest często zaostrzona, jeśli jest sprowokowana czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Łuszczyca może być sporadyczna lub rozległa. Choroba często postępuje, dlatego najlepiej jest ją wcześnie rozpoznać.

Etapy rozwoju łuszczycy

To, jak ciężka jest choroba, zależy od indywidualnych cech danej osoby. Można wyróżnić następujące etapy rozwoju łuszczycy:

  1. Inicjał.
  2. Etap, w którym choroba postępuje.
  3. Etap stacjonarny.
  4. Etap regresywny.

Objawy początkowego stadium łuszczycy

Najpierw pojawiają się małe małe grudkowe formacje naskórkowo - skórne. Łuszczyca ma postać małych grudek z główką szpilki. Po chwili tworzy się na nich srebrzystobiały nalot, łuski można łatwo usunąć. Ten typ łuszczycy nazywa się punktową. W początkowej fazie pojawiają się stale nowe małe formacje łuszczycy.

Potem następuje etap progresywny, rośnie liczba wysypek po ich połączeniu. Na tym etapie pojawia się peeling, aktywnie rosną elementy łuszczycowe.

Istnieje objaw Kebnera - izomorficzna reakcja łuszczycowa. Kiedy skóra pacjenta jest dotknięta urazem, łuszczyca rozwija się po tygodniu. Ten objaw może pojawić się po tym, jak dana osoba poważnie podrapała dotkniętą skórę.

Każdy z dwóch etapów przebiega inaczej, wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie niehormonalnej maści, która jest najlepszym środkiem profilaktycznym i nadaje się do leczenia.

Jeśli łuszczyca nie jest leczona na czas na początkowym etapie, wszystko może zakończyć się regresywnym i postępującym etapem, w którym dermatoza ustaje, następuje silne łuszczenie, które dotyka całej powierzchni skóry.

Często pacjent ma wąską granicę, co prowadzi do przebarwień skóry i jej fałdów. W fazie regresji łuszczenie się zmniejsza, nacieki spłaszczają się, a na skórze widać elementy o różnych kształtach - w postaci pierścienia, łuku, trapezu.

W niektórych sytuacjach symptomatologia wynika z faktu, że nie obserwuje się atrofii i blizn, na dotkniętej chorobą skórze pojawiają się przebarwienia.

Grudki w początkowej fazie łuszczycy są następujących typów:

  1. Plamka stearynowa, gdy grudka jest lekko zarysowana, łuski łatwo się odrywają.
  2. Folia końcowa, po usunięciu kamienia, skóra staje się cienka, błyszcząca, wilgotna.
  3. Krwawa rana, po dotknięciu filmu może pojawić się krew.

Po pierwsze, choroba dotyka okolice kolan, łokci, zadrapań, zadrapań. Kiedy łuszczyca zaczyna się rozwijać, wysypka rośnie, aktywnie rozwijają się płytki łuszczycowe, z powodu których występuje silny świąd, którego nie można tolerować.

Leczenie łuszczycy w początkowym stadium

Aby wyleczyć chorobę, konieczne jest stosowanie leków, które mogą pozbyć się świądu, bólu, stanu zapalnego, a jednocześnie nie powinny mieć skutków ubocznych na organizm. Najczęściej stosuje się leki o działaniu keratolitycznym, powinny one zawierać witaminy A, D, leki hormonalne, a także kwas salicylowy, taklonex, niewielką ilość kalcypotriolu, ditranol. W przypadku, gdy choroba objawia się ciężko, konieczne jest leczenie systemowe.

Należy pamiętać, że nie można całkowicie wyleczyć choroby, ważne jest, aby stale utrzymywać stan pacjenta w normalnych warunkach. Ważne jest, aby na czas dostrzec objawy charakterystyczne dla początkowego stadium łuszczycy, aby można było szybko wyleczyć chorobę. Uważnie obserwuj, czy na skórze pojawiają się wysypki, grudki, pryszcze. W przypadku wystąpienia wysypki w okolicy twarzy, tułowia, ramion, są one różowe, czerwone, na nogach lekko sine. Łuszczyca najpierw atakuje skórę głowy, a następnie inne części ciała. Na pryszczach, grudkach, dużej liczbie białych, srebrzystych łusek, są błyszczące, gładkie. Skóra pod spodem jest cienka, wilgotna.

Zawsze na początkowym etapie grudki są jasne, nasycone, po czym mogą blaknąć. Występuje silne swędzenie, skóra jest mocno napięta. Pierwsze formacje pojawiają się tam, gdzie osoba potarła, podrapała skórę, zadrapała, także w przypadku ran i innych poważnych urazów łokci i kolan.

Stosowane są również profilaktyczne metody leczenia, dzięki którym można zapobiec postępowi choroby. Działają na łuszczycę za pomocą zimna, promieniowania ultrafioletowego, terapii PUVA i oczyszczają krew.

W żadnym wypadku nie powinieneś samodzielnie wybierać metod leczenia dla siebie, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możesz iść samemu do solarium, jeśli promienie ultrafioletowe silnie oddziałują na skórę, może to skończyć się tym, że choroba zacznie się jeszcze bardziej rozwijać.

Domowe zabiegi na początkową łuszczycę

Konieczne jest przyjmowanie sody oczyszczonej, może pozytywnie wpływać na skórę, nie zawiera hormonów ani innych pierwiastków chemicznych. Za pomocą sody oczyszczonej można zatrzymać stan zapalny, zmiękczyć obszar skóry, oczyścić dotknięte obszary, wysuszyć dotkniętą skórę, pozbyć się łuszczenia.

Aby zrobić kompres sodowy, należy zwilżyć gazę we wcześniej przygotowanym roztworze sody. Trzymaj kompres, aż ostygnie.

Zaleca się stosowanie tak skutecznego przepisu: należy wziąć żółtka - 3 sztuki, sodę - łyżeczkę, tłuszcz z kurczaka - szklankę, smołę - 5 łyżek, chaga - 100 ml. Przetwarzaj przez noc, aby produkt był dobrze wchłaniany i skuteczny.

Tak więc łuszczycę należy leczyć na początkowym etapie choroby, aż do jej rozpoczęcia, aby łuszczyca nie przeszła do następnego etapu, nie zaczęła się rozwijać i się pogarszać. Istnieje wiele metod leczenia, tylko dermatolog może je dobierać indywidualnie.