Pierwsze oznaki łuszczycy

Łuszczyca na łokciach

Wiele osób nie wie, jak zaczyna się łuszczyca, ponieważ choroba nie należy do najczęstszych. Jednak częstość występowania łuszczycy wzrasta z każdym rokiem.

Dzięki szybkiemu dostępowi do lekarza możesz szybko podjąć działania, ponieważ zawsze łatwiej jest poradzić sobie z chorobą na początkowym etapie.

Wczesny początek lub debiut łuszczycy

Wczesna faza choroby jest niespecyficzna. Wysypka to tradycyjny objaw. Ma kilka cech, które pomogą odróżnić wczesne objawy łuszczycy od innych chorób skóry:

 • Mały rozmiar wysypek. Początkowi choroby towarzyszy powstawanie małych elementów patologicznych. Rzadko przekraczają 3 mm.
 • Okrągły kształt. Wraz z rozwojem łuszczycy płytki zachowują prawidłowy kształt.
 • Różowy lub czerwony kolor wysypki.
 • Swędzenie. Początkowi łuszczycy nie zawsze towarzyszy ten objaw. Objawia się tylko w połowie wszystkich przypadków klinicznych. To, czy łuszczyca swędzi na początkowym etapie, zależy bardziej od indywidualnych cech organizmu.
 • Peeling. Występuje stosunkowo rzadko we wczesnych stadiach choroby. Często towarzyszy fazie progresji łuszczycy.

Małe blaszki pokryte są srebrzystymi łuskami. Stąd druga nazwa choroby - „łuszczący się porost”. Pojawienie się elementów patologicznych często wiąże się z jakimś silnym doświadczeniem lub infekcją skóry.

Klasyczna triada symptomów

Ręka kobiety z blaszkami łuszczycowymi

Oprócz wskazanych objawów łuszczycy, jej początkowej fazie, podobnie jak innym, towarzyszy obowiązkowa triada objawów. Odróżniają łuszczycę od wielu innych dermatoz. Następujące objawy pozostają charakterystyczne dla łuszczących się porostów:

 • Zjawisko plam stearynowych. Po usunięciu łusek pojawia się pod nimi rodzaj plamy, która przypomina parafinę lub stearynę.
 • Zjawisko „filmu końcowego”. Przy dalszym skrobaniu zawartości płytki, pojawia się błyszcząca powierzchnia. Przypomina polietylen. To ostatni element do usunięcia ze skóry.
 • Zjawisko kropli krwi. Przy dalszym czesaniu błony pozbawionej łusek pojawia się wiele kropel krwi. Rosną, łączą się z powodu uszkodzenia mikronaczyń znajdujących się w dotkniętym obszarze. Występuje płaczące krwawienie z naczyń włosowatych, które wkrótce ustaje.

Dzięki tym objawom lekarze potrafią wcześnie rozpoznać łuszczycę. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że skrobanie odbywa się tępym skalpelem lub szkiełkiem mikroskopowym. Nie powinieneś tego robić paznokciem.

Czynniki prowokujące

Stres jest wyzwalaczem łuszczycy

Częściej choroba rozwija się płynnie. Pojawiają się pierwsze tablice. Nie mogą powodować dyskomfortu u pacjenta.

W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, aby zatrzymać proces.

Początkowi łuszczycy, objawiającej się typowymi blaszkami, towarzyszy pozytywny objaw Koebnera. Polega na tworzeniu się nowych elementów skóry podczas mechanicznego podrażnienia zdrowych obszarów skóry. Również to zjawisko objawia się w postaci rozwoju nowych elementów wysypki w miejscu urazów skóry - zadrapań, siniaków.

Czynniki wywołujące łuszczycę na ciele:

 • predyspozycje genetyczne;
 • przewlekły stres;
 • przyjmowanie leków;
 • przenoszone ropne choroby skóry (pioderma, czyrak) skóry;
 • złe nawyki;
 • patologia endokrynologiczna;
 • niekorzystne warunki środowiskowe i niezdrowa dieta.

Kiedy pojawią się pierwsze objawy łuszczycy, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do dermatologa. W przeciwnym razie choroba będzie się tylko rozwijać.

Wczesne objawy w różnych miejscach

Tradycyjnie choroba najpierw pojawia się na prostownikach stawów kolanowych i łokciowych. To ulubione miejsca dermatozy. Najpierw powstają małe patologiczne obszary, które wznoszą się nieco ponad poziom skóry. Rosną z czasem. Łuszczyca pojawia się częściej po silnym stresie lub chorobie zakaźnej.

Łuszczycy i jej początkowej fazie, zlokalizowanej na prostownikowych powierzchniach stawów, często towarzyszy zaczerwienieniu obszarów zmienionej chorobowo skóry. Wynika to z ciągłego ocierania się blaszek o odzież.

Manifestacja łuszczycy na prostownikach stawów łokciowych

Twarz i szyja

Początkowy etap łuszczycy, którego objawy pojawiają się na twarzy i szyi, ma szereg cech:

 • Ograniczone elementy patologiczne. Są małe, rzadko łączą się ze sobą.
 • Typowa lokalizacja wokół oczu, na płatkach uszu, w fałdach nosowo-wargowych, brwiach.
 • Możliwość całkowitego braku swędzenia.

Wysypka wygląda jak małe grudki ze wszystkimi cechami charakterystycznymi dla łuszczycy (srebrzyste łuski i triada zjawisk).

Owłosiona część głowy

Typowe wczesne płytki często pojawiają się na skórze głowy, wzdłuż linii włosów. Tworzy się specyficzna czerwonawa obwódka pokryta łuskami. Nazywa się to „koroną łuszczycową”.

Dodatkową cechą łuszczycy skóry głowy jest dysfunkcja gruczołów łojowych. Łuszczyca owłosionej skóry głowy postępuje podobnie jak łojotok. Łupież jest obecny i nie reaguje dobrze na konwencjonalne metody leczenia.

Łuszczyca skóry głowy

Treść i tył

Cecha łuszczycy skóry na plecach i tułowiu jest rzadkim objawem objawów w tym obszarze przy zwykłym tempie rozwoju choroby. Pojawienie się nowych patologicznych elementów na brzuchu lub pod łopatkami często wskazuje na uogólnienie procesu.

Pierwszy etap dermatozy często rozwija się gdzie indziej. Na plecach i tułowiu pojawiają się fioletowe elementy w kształcie kropli.

Piersi i sutki

Pierwsze oznaki łuszczycy postępują jak normalne blaszki w otoczce. Towarzyszy im swędzenie, łuszczenie się i pokryte łuskami. Dodatkowym objawem jest występowanie pęknięć i urazów.

Dzieje się tak często u matek karmiących piersią. Wtórne zakażenie łączy się z progresją objawów (ból, obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona miejscowa temperatura ciała).
Ta sytuacja jest obarczona ostrym zapaleniem sutka, dlatego konieczna jest pilna konsultacja z chirurgiem.

Dłonie i podeszwy

Początkowej fazie łuszczycy towarzyszy zgrubienie naskórka w przypadku lokalizacji na dłoniach i podeszwach. Skóra staje się twarda. Łatwo ulegają obrażeniom fizycznym. Infekcje bakteryjne i grzybicze są powszechne.

Gwoździe

Objawy łuszczycy paznokci mają postać onychodystrofii. Następuje uszkodzenie płytki paznokcia. Typowe wczesne objawy choroby:

 • pogrubienie lub ścieńczenie płytki paznokcia;
 • pojawienie się poprzecznych lub podłużnych linii na jego powierzchni;
 • zmiana koloru i konsystencji paznokcia. Może się rozpaść. Najgorszym scenariuszem jest onycholiza z całkowitym oderwaniem płytki.

Objawy początku łuszczycy są zróżnicowane. Ważne jest, aby móc je na czas rozpoznać i zwrócić się o pomoc do dermatologa. Podejmie kurację. Wczesna wizyta u lekarza często prowadzi do wczesnej stabilizacji stanu.

Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca u dziecka

Wiele osób interesuje się objawami łuszczycy u dzieci. Przypomina obraz kliniczny u dorosłych, ale ma kilka cech:

 • Płytki częściej pojawiają się w nietypowych miejscach. Mogą to być fałdy skóry, błona śluzowa jamy ustnej, narządy płciowe.
 • Ciągłe swędzenie. U dzieci wysypkom towarzyszy silny dyskomfort, który często nawet przeszkadza w zasypianiu.
 • Wyraźny czerwony kolor i łuszczenie się blaszek.

Jeśli na skórze Twojego dziecka pojawią się typowe grudki, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Wczesną łuszczycę u niemowląt można łatwo pomylić z alergiami i atopowym zapaleniem skóry. Zabrania się rozpoczynania leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Odrębną postacią choroby pozostaje łuszczycowe zapalenie stawów, czyli artropatia. Towarzyszy temu zaangażowanie tkanki łącznej i stawów w proces patologiczny. We wczesnych stadiach choroby jest to niezwykle rzadkie, ale czasami zdarzają się wyjątki.

Typowe wczesne objawy zapalenia stawów:

 • ból i dyskomfort w stawach, ból poranny i wczesny;
 • zaczerwienienie i obrzęk tkanek miękkich;
 • ograniczenie zakresu ruchu;
 • naruszenie funkcji;
 • sztywność.
Łuszczycowe zapalenie stawów kolanowych

We wczesnych stadiach łuszczycowe zapalenie stawów należy odróżnić od reumatoidalnych, reaktywnych i dnawych wariantów uszkodzenia stawów. W tym celu przeprowadza się pomocnicze procedury diagnostyczne - USG, RTG, MRI, czasem nawet nakłucie.

Nasilenie choroby

Wczesne stadium łuszczycy jest często łagodne. Objawy są minimalne. Osoba może w ogóle nie narzekać, tylko jego oczy są przyciągane przez niezrozumiałe elementy na skórze i pojawia się dyskomfort psychiczny.

W rzadkich wyjątkach patologia rozwija się szybko, z wyraźnym obrazem klinicznym. W zależności od ciężkości rozróżnia się następujące stopnie zmian skórnych:

 • Łatwo. Mniej niż 3% skóry ciała jest zaangażowanych w proces patologiczny.
 • Medium. Dotyczy to 3-10% skóry.
 • Ciężki. Płytki pojawiają się jednocześnie na ponad 10% powierzchni skóry. Najcięższą postacią jest erytrodermia łuszczycowa, w której występuje duży obszar skóry.

W zależności od ciężkości choroby podejście do jej terapii będzie się różnić.

Specyfika leczenia

Początkowy etap łuszczycy, często zaniedbywany przez pacjentów, to najlepszy czas na rozpoczęcie terapii. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Dermatolog

Szybka diagnoza i dobór terapii pomogą powstrzymać rozwój łuszczycy już na etapie pierwszych wysypek.

Całkowite wyeliminowanie patologii nie będzie możliwe. Łuszczyca jest jedną z chorób nie powodujących zgonu, ale nieuleczalnych. Jeśli jednak przejmiesz nad tym kontrolę od samego początku, objawy postępują powoli i nie zmieniają stylu życia danej osoby. Przy skutecznym leczeniu możliwa jest trwała, długotrwała remisja z całkowitym oczyszczeniem skóry.

We wczesnych stadiach łuszczycy najlepiej leczyć miejscowymi lekami. Minimalizują skutki uboczne i komplikacje oraz są łatwe w użyciu.

W praktyce lekarskiej najczęściej stosuje się następujące grupy leków:

 • Hormonalne maści. Aktywnymi składnikami są glukokortykoidy. Mają wyraźny efekt przeciwzapalny i zmniejszają aktywność procesu patologicznego.
 • Retinoidy do użytku zewnętrznego. Wpływaj na dojrzewanie, podział i odrzucanie keratynocytów. Poprawia stan skóry.
 • Leki na bazie witaminy D. Zwiększają skuteczność leków z poprzedniej grupy. Może być używany niezależnie. Stabilizują metabolizm w skórze, zapobiegają łuszczeniu się i powstawaniu nowych elementów patologicznych.
 • Maści pomocnicze. Powstają na bazie kwasu salicylowego, cynku, siarki. Niespecyficznie poprawiają kondycję skóry - nawilżają lub wysuszają (w zależności od potrzeby), oczyszczają skórę z łusek.

Na wczesnym etapie dopuszczalne są przepisy ludowe. Są to maści ze smoły, naftalenu, wywary i płyny z ziół leczniczych lub kąpiele z solą morską.

Przed leczeniem łuszczycy należy koniecznie zwrócić uwagę na to, że na początku choroby przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, normalizacja masy ciała i obowiązkowe odrzucenie złych nawyków na pewno pomogą zlikwidować skórę wysypki. Czasami przestrzeganie tylko tych prostych i rozsądnych wymagań prowadzi do tego, że choroba ustępuje i nigdy nie powraca.