Łuszczyca na głowie - jak rozpoznać i jak osiągnąć remisję

Według statystyk medycznych łuszczyca na głowie jest najczęstszą lokalizacją choroby: według różnych źródeł ta postać stanowi od 60 do 80% przypadków. Często występuje w młodym wieku, absolutnie nie jest zaraźliwa, jest do końca nieuleczalna, płynie falami, z naprzemiennymi okresami remisji i nawrotów.

Co to jest łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca (łuszczący się liszaj) głowy jest przewlekłą patologią dermatologiczną o charakterze niezakaźnym, charakteryzującą się objawami skórnymi zlokalizowanymi w okolicy skóry głowy.

Czasami w procesie tym zaangażowane są stawy, chorobę komplikuje łuszczycowe zapalenie stawów, które często prowadzi do niepełnosprawności.

Niepowikłana łuszczyca głowy nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia, ale kompleksy psychologiczne prowadzące do izolacji społecznej mogą stać się konsekwencją wyraźnej wady kosmetycznej.

Co powoduje chorobę u dorosłych i dzieci: przyczyny i czynniki ryzyka

mycie szamponem

Nie ma jeszcze żadnych badań naukowych, które pozwoliłyby ustalić przyczynę łuszczycy.

Istnieje kilka teorii jego pochodzenia: autoimmunologiczna, genetyczna, upośledzony metabolizm i inne.

Zwolennicy wszystkich tych teorii identyfikują czynniki ryzyka rozwoju choroby.

Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • Egzogenne- czynniki oddziałujące na organizm z zewnątrz, nawrót choroby uważa się za konsekwencję warunków bytu i trybu życia: urazy skóry głowy; warunki stresowe lub depresyjne; szkodliwe warunki produkcji; uzależnienie od uzależnienia; hipodynamia; niekontrolowane przyjmowanie niektórych leków - doustnych środków antykoncepcyjnych, przeciwdrgawkowych itp . ; przejadanie się lub długotrwałe przestrzeganie mono-diet; stosowanie niespełniających norm produktów do pielęgnacji skóry.
 • Czynniki endogenne- cechy indywidualne organizmu, jego środowisko wewnętrzne: predyspozycje genetyczne; wcześniejsze choroby zakaźne; patologie ogólnoustrojowe; ogniska uśpionej infekcji obecne w organizmie - próchnica zębów, zapalenie zatok; zaburzenia hormonalne - okresy dojrzewania, ciąży, menopauzy; nadwaga lub niedowaga.
U dzieci silny strach i stresujące sytuacje częściej wywołują chorobę - początek uczęszczania do przedszkola, szkoły, egzaminów, przedstawień itp.

Poważne infekcje, patologie wątroby, uszkodzenia skóry, dysbioza odgrywają ważną rolę.

Objawy i oznaki początku choroby w zależności od jej postaci

Łuszczyca owłosionej skóry głowy zaczyna się od pojawienia się na skórze małych różowawych grudek, które z czasem przekształcają się w jedną z trzech postaci choroby.

Tablica

Elementy płytki nazębnej wyglądają jak czerwonawe, uniesione ponad powierzchnię skóry, ogniska zapalenia, pokryte białawymi małymi łuskami.

Teardrop

Rozproszenie małych, zaokrąglonych elementów o różowawym lub fioletowym odcieniu wystających ponad skórę z ledwo zauważalnymi łuskami. Nie są podatne na proliferację i łączenie. Często są wynikiem infekcji paciorkowcami.

Pustularny

Częściej ogranicza się do okolicy potylicy: na obrzękłej, przekrwionej gorącej skórze tworzą się krosty - zapalenie pęcherzyków z przezroczystym wysiękiem. Po wprowadzeniu infekcji zawartość pęcherzyków ropieje.

Jak wyglądają grudki we włosach

badanie głowy przez lekarza

Objawy łagodnej łuszczycy na głowie ograniczają się do punktowych elementów grudkowych, którym nie towarzyszy uczucie dyskomfortu.

Z biegiem czasu łuszczenie pojawia się na ograniczonych obszarach.

Łuski gromadzą się między cebulkami włosów, wywołują swędzenie, podrażnienie skóry, w wyniku czego powstają zadrapania i otarcia.

Następnie na suchej, nieelastycznej, szorstkiej skórze tworzą się duże przekrwione wypukłe wysepki - łuszczące się płytki łuszczycowe.

Rosnące i zlewające się ze sobą płytki wychodzą poza granice porostu włosów: na czole, skroniach, okolicy nad i za uszami, na karku, tworząc charakterystyczną łuszczycową koronę.

Elementy łuszczycy plackowatej i łezkowej mają trzy szczególne cechy:

 1. objaw plamki stearynowej - po zeskrobaniu powierzchni grudek zaczyna się intensywne złuszczanie, nabierają one charakterystycznego białawego odcienia;
 2. obecność błony końcowej - pod łuskami odsłonięta jest fioletowa, cienka, błyszcząca warstwa skóry;
 3. krwawienie włośniczkowe, krople krwi - przy dalszym skrobaniu na filmie końcowym pojawiają się drobne kropelki krwi.
Zbiór charakterystyk elementów skóry nazywany jest triadą łuszczycową.

Metody diagnostyczne

Podstawowa diagnoza opiera się na danych z wywiadu, wywiadu i badania zewnętrznego. Potwierdzeniem rozpoznania jest obecność triady specyficznych objawów charakterystycznych dla łuszczycy; w niektórych przypadkach wykonuje się histologię łusek skórnych.

Badania laboratoryjne - analiza krwi, moczu itp. - stosowane jako dodatkowe metody określania czynnika prowokującego.

Jak i jak leczyć łuszczycę skóry głowy

Brak dokładnych danych na temat źródła łuszczycy wyklucza możliwość leczenia etiotropowego.

Maści

Niehormonalne maści zmniejszają swędzenie i łuszczenie, łagodzą stany zapalne:

maść salicylowa na łuszczycę
 • Produkty kwasu salicylowego.
 • Produkty na bazie stałego oleju.
 • Maści smołowe.
 • Maści cynkowe.
 • Produkty zawierające witaminę D są bardzo skuteczne.

Leki

Sukces w leczeniu choroby zależy od zintegrowanego podejścia, zastosowania różnych metod i regularnej korekty schematu. Plan leczenia łuszczycy skóry głowy obejmuje kilka grup leków.

 • Maści i kremy glukokortykosteroidowe
 • Leki przeciwlękowe
 • Grupa leków wzmacniających to

Dawkowanie i przebieg leczenia ustala lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę charakterystykę organizmu i nasilenie przebiegu choroby.

Jakie szampony i płyny pomagają pozbyć się patologii

Dobrze sprawdziły się lecznicze i profilaktyczne szampony na bazie substancji aktywnych działających na skórę:

 • tar;
 • naftalan, mocznik i kwasy salicylowe;
 • związki przeciwgrzybicze.

Efekt stosowania szamponów ocenia się po kilku tygodniach, w trakcie trwania kursu monitorowany jest stan skóry.

Przed użyciem przeczytaj instrukcję obsługi.

Nowoczesne procedury fizjoterapeutyczne, których choroba się boi

Zabiegi fizjoterapeutyczne wskazane są poza zaostrzeniem choroby: w stanach stacjonarnych, regresyjnych oraz w okresach remisji

fototerapia łuszczycy
 • Fototerapia- leczenie falami ultrafioletowymi o różnej długości: selektywnej lub wąskofalowej; fotochemioterapia - naświetlanie skóry, na które nakładane są substancje fotouczulające (psoraleny).
 • Krioterapia- miejscowe działanie ukierunkowane ze strumieniem ciekłego azotu bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Przyspiesza przebieg etapów łuszczycy skóry głowy, wydłuża okresy remisji.
 • Peeling- jest niezbędny do usunięcia warstwy łusek i zapewnienia dostępu do powierzchni skóry lekami przeciwłuszczycowymi: tradycyjna dermatologia zaleca produkty na bazie kwasu salicylowego - nie zeskrobuje zrogowaciałego nabłonka, ale rozpuszcza to; z zabiegów salonowych można zastosować peeling z enzymami i egzotycznymi rybami.
 • Laseroterapia- delikatne odnawianie uszkodzonych obszarów laserem erbowym. To skuteczny zabieg kosmetyczny, pozwalający przedłużyć okres remisji.
Dermatolog i fizjoterapeuta dobierają sposób działania w oparciu o charakterystykę pacjenta i przebieg choroby.

Jak radzić sobie z chorobą za pomocą diety terapeutycznej

Jedz na łuszczycę małymi posiłkami 4-6 razy dziennie. Produkty gotuje się lub piecze bez oleju.

zdrowy bakłażan

Nieużywane:

 • tłuste potrawy - smażone, wędzone;
 • słodycze - wypieki, cukier, czekolada;
 • słony, ostry, ostry - pikle, konserwowe;
 • cytrusy;
 • pomidory, bakłażany;
 • truskawki;
 • kawa.

Codzienna dieta osób cierpiących na łuszczycę składa się z:

 • świeże warzywa, owoce, zioła;
 • chude mięso, ryby, produkty z kwasu mlekowego, całe nasiona słonecznika, nasiona sezamu, len;
 • zboża: ryż, kasza gryczana, pęczak, kasza jęczmienna, proso.

Nie obejmuje produktów zawierających sztuczne dodatki: konserwanty, emulgatory, barwniki, spulchniacze, stabilizatory.

Nawilżanie i pielęgnacja skóry ciała

Skóra pacjenta z łuszczycą wymaga specjalnej pielęgnacji:

 • woda powinna być ciepła, ale nie gorąca;
 • nie wycierać, tylko osuszyć czystym ręcznikiem;
 • myć zalecanymi produktami;
 • delikatnie czesać włosy, unikając uszkodzenia płytek;
 • preferują grzebienie wykonane z naturalnych materiałów;
 • nie używaj suszarki do włosów, lokówki ani żelazka.

Nawilżenie skóry głowy osiąga się za pomocą olejków eterycznych, naparów ziołowych i ekstraktów.

Zastosowanie skutecznych środków ludowej w walce z chorobą

Tradycyjne receptury uzdrowicieli służą jako skuteczny dodatek w leczeniu łuszczycy.

dziegieć brzozowy na łuszczycę
 • Smoła brzozowa- hamuje podziały komórkowe, łagodzi stany zapalne i swędzenie. Stosowany w postaci: kompresu - 10 g pokruszonego mydła smołowego łączy się z 20 ml ciepłej wody do uzyskania stabilnej piany. Aplikuj na kwadrans, następnie spłucz i spłucz naparem z rumianku; maści - 50 ml smoły i oleju rycynowego miesza się ze sto gramami miodu i dwoma białkami jaj kurzych, nalegając w lodówce przez trzy dni. Płytki rozmazuje się przez noc cienką warstwą. Kurs trwa 1 miesiąc.
 • Ocet jabłkowy- do peelingu chemicznego z kwasem owocowym i łagodzenia swędzenia stosowany jest jako środek na płytki nazębne na skórze głowy: jedna szklanka wody i ćwierć szklanki octu są wstrząśnięty, wlany do butelki z rozpylaczem. Ogniska łuszczycy płukać raz dziennie.
 • Sól morska- stosowana do peelingu mechanicznego: zmieszana z olejkiem eterycznym i raz dziennie delikatnie pielęgnowana dotkniętymi obszarami; delikatny sposób - piętnastominutowy kompres z gazy.
 • Soda oczyszczona- tworzy na powierzchni skóry odczyn zasadowy: do oczyszczenia - 2 łyżeczki sody miesza się w szklance ciepłej wody, roztwór wciera się w skórę głowy przez 4-5 minut ; maść - sodę i brzoskwinię lub oliwę z oliwek miesza się do uzyskania jednorodnej pasty, nakłada się dwa razy w tygodniu na skórę głowy pod plastikową nasadką, jest to możliwe w nocy; stosować podczas mycia szamponem - dodaj łyżeczkę sody do ilości szamponu odmierzonej w dłoni, a następnie umyj jak zwykle.
 • Trzyprocentowy nadtlenek wodoru- stosowany w postaci: balsamów - 2-3 łyżeczki nadtlenku na 50 ml wody, trzymaj przez 60-90 minut; do leczenia płytki nazębnej - nierozcieńczonym roztworem, przed nałożeniem kremów lub maści.
 • Cebula- obierz, posiekaj tłuczone ziemniaki, ułóż kilka warstw gazy i wmasuj powstałą masę w skórę głowy. Następnie są owinięte polietylenem, nałożone na nasadkę izolacyjną. Trzymaj kompres przez godzinę. Aby pozbyć się zapachu, po umyciu spłucz wodą, w której zostało wymieszanych kilka kropel olejku eterycznego.
 • Glistnik- stosowany w postaci: mieszanki winnej - 300 g świeżej trawy rozgniatamy w maszynce do mięsa, dodajemy 30 ml wytrawnego czerwonego wina, mieszamy. Nakładaj na zmiany przez kwadrans, po czym są zmywane; nalewka alkoholowa - ćwierć szklanki suszonego glistnika wlewa się pół litra alkoholu medycznego, nalegając przez kilka godzin. Płytki są rozmazane.
 • Oleje- odżywiają i zmiękczają obszary skóry dotknięte łuszczycą.

Nałóż orzeszki ziemne, migdały, kokos, rozmaryn lub oliwkę - w czystej postaci lub w mieszaninie - lekko rozgrzej i na noc delikatnie masuj skórę pod bawełnianym czepkiem. Rano zmyć szamponem leczniczym. Aby całkowicie usunąć oleje, spłucz wodą z rozcieńczonym w niej octem jabłkowym.

Stosowanie receptur medycyny tradycyjnej jest uzgadniane z lekarzem prowadzącym.

Czy można na zawsze wyleczyć łuszczące się porosty?

Odpowiednie podejście do leczenia łuszczycy, kompetentne stosowanie leków miejscowych i ogólnoustrojowych, przestrzeganie diety i zasad zdrowego trybu życia pozwalają na długie lata remisji. Jak dotąd nie zarejestrowano żadnych przypadków całkowitego wyleczenia łuszczycy.

Co zrobić w przypadku zaostrzenia, aby szybko je usunąć

Aby szybko złagodzić zaostrzenie, należy wspólnie z lekarzem sporządzić kompleksowy plan działań terapeutycznych i skrupulatnie go przestrzegać.

Ilość środków i metod terapii stosowanych w łuszczycy jest duża. Głównym zadaniem jest dobór najskuteczniejszych na podstawie własnych obserwacji i zaleceń dermatologa.