Łuszczyca — przyczyny, objawy, zdjęcia, rodzaje i leczenie łuszczycy

Łuszczyca — chroniczna zakaźną chorobę skóry, dermatozy, który atakuje głównie skórę. Zazwyczaj łuszczyca powoduje powstawanie zbyt suche, czerwone, podniesionych nad powierzchnią skóry plam. Jednak u niektórych pacjentów z łuszczycą nie mają żadnych widocznych zmian na skórze.

Łuszczyca

Stopień ciężkości choroby może się różnić u różnych pacjentów, a nawet u tego samego pacjenta w okresach remisji i zaostrzenia się w bardzo szerokich granicach, od małych lokalnych zmian do pełnego pokrycia całego ciała tablice łuszczycy. Często obserwuje się trend progresja choroby z czasem (zwłaszcza przy braku leczenia), do wagi i przyspiesza zaostrzeń, wzrostu powierzchni porażki i zaangażowanie nowych odcinków skóry. U niektórych chorych obserwuje się ciągły przebieg choroby bez spontanicznych remisji, lub nawet ciągły postęp. Często również wpływa na paznokcie u rąk i/lub stóp (psoriatic onihodistrofiya). Porażka paznokci może być wyizolowany i wystąpić w przypadku braku zmian skórnych. Łuszczyca może także powodować stany zapalne porażka stawów, tzw. łuszczycowatym arthropathy lub łuszczycowaty artretyzm. Od 10% do 15% pacjentów z łuszczycą cierpią również z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Istnieje wiele różnych środków i metod leczenia łuszczycy, ale ze względu na przewlekłe nawracające natury samej choroby i często obserwowanej tendencji do progresja z biegiem czasu, łuszczyca jest dość trudna do leczenia choroba. Całkowite wyleczenie jest obecnie niemożliwe (czyli łuszczyca jest chorobą nieuleczalną przy obecnym poziomie rozwoju nauki medyczne), ale może być bardziej lub mniej trwałe, mniej lub bardziej pełnych remisji (w tym i życiowych). Jednak zawsze pozostaje ryzyko nawrotu.

Przyczyny łuszczycy

 • Stres, depresja;
 • Zakażenia skóry, w szczególności wirusy, bakterie (gronkowce. paciorkowce), grzyby (Candida);
 • Dziedziczne predyspozycje;
 • Metaboliczne zaburzenia, które wpływają na regenerację komórek skóry;
 • Awaria układu hormonalnego (zaburzenia hormonalne)
 • Platelet
 • Choroby przewodu POKARMOWEGO zapalenie jelit, zapalenie jelita grubego, dysbacterioses (wole);
 • Alergie;
 • Choroby wątroby.

Więcej szczegółów na temat przyczyn łuszczycy

Nieprawidłowa funkcja bariera skóry (w szczególności, mechaniczne uszkodzenia lub podrażnienia, tarcie i nacisk na skórę, nadużywanie mydła i detergenty pokarmowe, kontakt z rozpuszczalnikami, chemią gospodarstwa domowego, alkohol rozwiązań, obecność ognisk zakażonych skóry lub alergii skóry, nadmierna suchość skóry) również odgrywają rolę w rozwoju łuszczycy.

Łuszczyca — to w dużej mierze idiosyncratic choroba skóry. Doświadczenie większości pacjentów mówi o tym, że łuszczyca może spontanicznie poprawiać lub, wręcz przeciwnie, zaostrzać bez widocznej przyczyny. Badania różnych czynników związanych z powstaniem, rozwojem lub zaostrzenie łuszczycy, mają tendencję opierać się na nauce małych, zwykle szpitalne (a nie ambulatoryjnych), czyli świadomie cięższych, grup pacjentów z łuszczycą. Dlatego badania te często cierpią z powodu niewystarczającej reprezentacyjne próbki i od niezdolności do ujawnienia związki przyczynowo-skutkowe relacje w obecności dużej ilości innych (w tym jeszcze nieznanych lub nie zidentyfikowanych) czynników, które mogą wpływać na charakter przebiegu łuszczycy. Często w różnych badaniach znaleziono sprzeczne znaleziska. Jednak pierwsze objawy łuszczycy często pojawiają się po cierpienie stresu (fizycznego lub psychicznego), uszkodzenia skóry w miejscach pojawienia się pierwszego łuszczycowe zapalenie uszkodzeń i/lub odroczone paciorkowcowe zakażenia. Warunki, według niektórych źródeł, które mogą przyczynić się do zaostrzenia lub pogorszenia przebiegu łuszczycy, obejmują ostre i przewlekłe infekcje, stres, zmiany klimatu i pór roku. Niektóre leki, według niektórych źródeł, związane z pogorszeniem przebiegu łuszczycy, a nawet może spowodować jego pierwotne występowanie. Nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga lub otyłość, niewłaściwa dieta mogą obciążać przez łuszczycy lub utrudniać jego leczenie, wywoływać zaostrzenia. Lakier do włosów, niektóre kremy i balsamy do rąk, kosmetyki i perfumy, chemia gospodarcza również mogą spowodować pogorszenie łuszczycy u niektórych pacjentów.

Deska łuszczycy

Łuszczyca najczęściej rozwija się u chorych z pierwotnie suchej, cienkiej, wrażliwej skóry, niż u pacjentów z tłustej lub dobrze nawilżona skórą, i znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. U tego samego chorego łuszczyca najczęściej po raz pierwszy pojawia się na obszarach bardziej suchych lub cieńszej skóry, niż w miejscach tłustych skóry, a szczególnie często pojawia się w miejscach uszkodzenia integralności skóry, w tym drapanie, przetarć, otarć, zadrapań, skaleczeń, w miejscach narażonych na tarcie, ciśnienie lub kontaktu z agresywnymi środkami chemicznymi, detergentami, rozpuszczalnikami. Zakłada się, że ten fenomen porażki z łuszczycą przede wszystkim suchej, cienkiej lub bliznami skóry jest związana z infekcją, z tym, że infecting organizm łatwo wnika w skórę przy minimalnym wydzielanie sebum (która w innych warunkach, chroni skórę przed infekcjami) lub w przypadku uszkodzenia skóry. Najbardziej korzystne warunki do rozwoju łuszczycy, w ten sposób, są najbardziej korzystne warunki do rozwoju zakażenia grzybicze stóp (tzw. "stopy sportowca") lub pachy, pachwiny. Do rozwoju zakażeń grzybiczych najbardziej korzystna wilgotna, mokra skóra, dla łuszczycy, wręcz przeciwnie, sucha. Wszedł w suchą skórę infekcja powoduje suche (non exudative) przewlekłe zapalenie, które, z kolei, powoduje objawy, charakterystyczne dla łuszczycy, takie jak swędzenie i zwiększoną proliferację komórek skóry. To z kolei prowadzi do dalszego zwiększenia suchości skóry, jak na skutek stanu zapalnego i wzmożonej proliferacji keratynocytów, jak i ze względu na fakt, że infecting organizm zużywa wilgoć, która w przeciwnym razie służyła by do nawilżania skóry.

Objawy łuszczycy

 • Silne swędzenie na skórze;
 • Pojawienie się na skórze małych zmian, które w miarę rozwoju są płynem, otwarte, ustanawiają skórki, następnie łączą się w jednolite obszary zapalne i pokryte szaro-biały, czasem z żółty nalotem (tzw. lek powoduje blaszkach łuszczycowych);
 • Krwawienie blaszek;
 • Łuszczyca paznokci najpierw go ukształtować, a następnie stratifies i paznokci odpada;
 • Jest ból w stawach.
Łuszczyca przewlekłe deska

Nasilenie łuszczycy (stadium łuszczycy)

Łuszczyca zwykle klasyfikowane według stopnia na:

 • Łuszczyca 1 stopnia (lekki stopień z porażką mniej niż 3% powierzchni skóry);
 • Łuszczyca 2 stopnia (umiarkowane z porażką od 3 do 10% powierzchni skóry);
 • Łuszczyca 3 stopnia (ciężkie z udziałem ponad 10% powierzchni skóry).

Łuszczycowatym porażka stawów traktowany jako ciężką postać łuszczycy, niezależnie od powierzchni skóry.

Rodzaje łuszczycy

Łuszczyca może przejawiać się w różnych formach. Opcje łuszczycy zawierają wulgarne (łatwy, normalny) lub, inaczej, plaque łuszczyca (psoriasis vulgaris, plaque psoriasis), łuszczyca krostkowa (pustular psoriasis), spadek-w kształcie litery lub punktowy łuszczyca (guttate psoriasis), łuszczyca zgięcie powierzchni (flexural psoriasis). W tym temacie znajduje się krótki opis każdej odmiany łuszczycy wraz z jej kodem według Międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10).

Plaque łuszczyca, lub zwyczajny łuszczyca, wulgarne łuszczyca, prosty łuszczyca (psoriasis vulgaris) jest najczęściej występujących formą łuszczycy. On obserwuje się u 80% — 90% wszystkich pacjentów z łuszczycą. Plaque wulgarne łuszczyca najczęściej objawia się w postaci typowych podniesionych nad powierzchnią zdrowej skóry działek stan zapalny, czerwonej, gorącej skóry, pokryte szarym lub srebrno-białej, łatwo łuszczących się, łuszcząca się, sucha i grubszą skórą. Czerwona skóra pod łatwo materiałem podczas szarym lub srebrnym warstwą łatwo jest ranny i krwawi, ponieważ zawiera dużą ilość drobnych naczyń krwionośnych. Te obszary typowego łuszczycowego porażki są nazywane łuszczycowatym łysinek. Lek powoduje blaszkach łuszczycowych mają tendencję rosnąć w wielkości, łączą się z sąsiednimi tablice, tworząc całe płytki blaszek ("parafinowe jeziora").

Łuszczyca zgięcie powierzchni (flexural psoriasis), lub "reverse łuszczyca" (odwrócony psoriasis) zazwyczaj wygląda jak gładkie, nie łuszczące się lub z minimalnym złuszczanie, nie jest szczególnie wystające nad powierzchnią skóry czerwone czerwone plamy, które znajdują się wyłącznie w fałdach skóry, w przypadku braku lub minimalnej porażce innych obszarów skóry. Często ta forma łuszczycy dotyka fałdy w okolicy zewnętrznych narządów płciowych, w pachwinach, na wewnętrznej powierzchni ud, pach czyste, fałdy pod narosłym w otyłości brzuchem (psoriatic pannus), i w fałdach skóry pod biustem gruczoły piersi u kobiet. Ta forma łuszczycy szczególnie narażone na degradację pod wpływem tarcia, zranienia skóry i wydzielania potu, i często towarzyszy lub komplikuje się wtórne zakażenia grzybicze lub paciorkowcowe ropne zapalenie skóry.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca kropelkowata (guttate psoriasis) charakteryzuje się obecnością dużej liczby małych, podniesionych na powierzchni zdrowej skóry, suche, czerwone lub fioletowe (aż do fioletu), podobne w formie na krople, łzy lub małe punkty, punkty elementów porażki. Te łuszczycowe zapalenie elementy zazwyczaj pokrywają duże powierzchnie skóry, najczęściej biodra, ale mogą także wystąpić na łydki, przedramiona, ramiona, głowy, pleców, szyi. Łuszczyca kropelkowata często po raz pierwszy rozwija się lub zaostrza się po paciorkowcowe zakażenia, w typowych przypadkach — po anginy paciorkowcowe lub zakażeniu paciorkowcowym zapalenie gardła.

Łuszczyca krostkowa lub wysięk łuszczyca jest najbardziej dotkliwe ze skóry form łuszczycy i wygląda jak wzniesione na powierzchni zdrowej skóry, pęcherzyki lub pęcherze wypełnione niezakażonych, przejrzyste zapalny wysięk (krosty). Skóra pod i nad powierzchnią ognisk i wokół nich jest czerwona, gorąca, obrzęk, stan zapalny i gruba, łatwo się łuszczy. Może wystąpić wtórne zakażenia ognisk, w tym przypadku wysięk staje się ropny charakter. Łuszczyca krostkowa może być ograniczone, lokalne, przy czym najczęstszą jego lokalizacji są dystalnych końcach kończyn (rąk i nóg), czyli podudzia i przedramienia, to się nazywa palmoplantaris krosty (palmoplantar pustulosis). W innych, cięższych przypadkach łuszczyca krostkowa może być uogólnione, z szerokim rozpowszechnieniem ognisk na całej powierzchni ciała i tendencją do ich fuzji w większe krosty.

Łuszczyca paznokci, lub psoriatical onihodistrofiya powoduje różnorodne zmiany wyglądu paznokci na palcach rąk lub nóg. Zmiany te mogą obejmować dowolną kombinację zmiany koloru paznokci i łożyska paznokcia (zażółcenie, wybielanie), pojawienia się na paznokciach i pod paznokciami punktów, plam, drążka isčerčennosti paznokci liniami, zgrubienia skóry pod paznokciami i wokół paznokcia, rozwarstwienia i zgrubienia paznokci, całkowitej utraty paznokci (onycholiza) lub zwiększonej łamliwości paznokci.

Łuszczycowe zapalenie stawów, lub psoriatical arthropathy, arthropathic łuszczyca towarzyszy zapalenie stawów i tkanki łącznej. Łuszczycowe zapalenie stawów może mieć wpływ na wszystkie stawy, ale najczęściej drobnych stawów dystalnych paliczków palców rąk i/lub nóg. To w typowych przypadkach powoduje obrzęk palców rąk i nóg, znać jako łuszczycowe zapalenie dactylitis. Łuszczycowe zapalenie stawów może także razić biodra, stawy kolanowe, scapulohumeral staw, stawy kręgosłupa (łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa). Czasami łuszczycowe zapalenie stawów kolanowych lub biodrowych, stawów, a zwłaszcza łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa jest tak wyraźny, co prowadzi do ciężkiej niepełnosprawności pacjenta, niemożność poruszania się, bez specjalnych urządzeń. Śmiertelność w tych najcięższych postaci łuszczycowego zapalenia stawów zwiększa się, tak jak unieruchomienie chorego w łóżku sprzyja powstawaniu odleżyn i zapalenie płuc. Około 10 — 15 procent pacjentów z łuszczycą cierpią również z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Łuszczyca na brzuchu

Psoriatical eritrodermia, lub erythrodermic łuszczyca objawia się powszechne, często uogólnione stanem zapalnym i złuszczaniem, odwarstwienia skóry na całej lub na dużej części powierzchni skóry. Psoriatical eritrodermia może towarzyszyć intensywne skóry świąd, obrzęk skóry i tkanki podskórnej,ból skóry. Psoriatical eritrodermia często bywa wynikiem zaostrzenia wulgarnej łuszczycy podczas jego edycji biegu, zwłaszcza przy nagłej nagłe odwołanie systemowego leczenia lub miejscowych glikokortykosteroidów. Może również wystąpić jako wynik prowokacji alkoholu, nerwowo-psychicznym stresem, równoczesnej infekcjami (w szczególności z przeziębieniem). Ta forma łuszczycy może być śmiertelne, ponieważ bardzo silny stan zapalny i złuszczanie lub odwarstwienie skóry zakłócają zdolność organizmu do regulacji temperatury ciała i barierową funkcję skóry, co może być skomplikowane uogólnione ropne zapalenie skóry lub sepsą. Jednak ograniczona, zlokalizowane psoriatical eritrodermia może nawet być pierwszym objawem łuszczycy, później konwersja w wulgarne plaque łuszczyca.