Zespół palmar-plantar łuszczyca

Zespół palmar-plantar łuszczyca jest dość częstą formą łuszczycy, która zakłada porażkę stop i dłoni. Charakteryzuje się grubej warstwy wierzchniej skóry, a także jego wyraźne zgrubienie. Takie zmiany naskórka i prowadzą do powstania modzeli, dostarczających dyskomfort pacjenta.

Zespół palmar-plantar łuszczyca

Zewnętrznie ta forma przejawia się tablice w kształcie koła lub owalu o wagi jasny podłogowa. Chorobowo skórę dotyczą głównie dłoni i stóp, i mają wyraźną granicę zdrowego naskórka. Jeśli masz podobne objawy, a także ludzi, znajdujących się w strefie ryzyka, ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć łuszczycę.

Objawy

Niezależnie od formy łuszczycy stop i dłoni są typowe objawy. Chorobowo skórę lekko puchnąć, na nich pojawia się drobna wysypka, nie przekraczającej średnicy 1,5 mm. Dalej rozwija się w blaszki, które w przypadku braku leczenia, łączą się w zwarte duże kieszenie z wyraźnym podziałem.

W wyniku hiperkeratoza zaczynają powstawać pęknięcia, które powodują ból i obniżające jakość życia. Na późniejszym etapie procesu zapalnego zmniejsza się, chorobowo skóry znacznie uszczelnione i mają żółty odcień. Zazwyczaj jest uszczelnienie całkowicie pokrywa powierzchnię stóp lub dłoni.

Łuszczyca krostkowa Berber przebiega trochę inaczej. Pierwszym jego symptomem jest krosty, która później łączy się, tworząc ogniska ropne. Gdy zawartość ognisk wychodzi na zewnątrz, one twardnieje i tworzą się łuszczące się skórki. Takie wysypki są charakterystyczne dla palucha i jej sklepienia.

W miejscach porażenia, gdzie występują pęcherze i pęknięcia, mogą wystąpić następujące symptomy:

 • Suchość skóry patologicznego charakteru;
 • Ból;
 • Przekrwienie skóry;
 • Obrzęk.

Przyczyny

Łuszczyca na dłoniach i podeszwach stóp w większości przypadków jest dziedziczna, jednak w przypadku braku czynników, powodujących jego rozwój, choroba może nie dawać o sobie. Częstymi przyczynami sprzyjającymi rozwojowi choroby są:

 • Regularne podrażnienie stop i dłoni mechanicznego charakteru;
 • Bezpośredni kontakt skóry z substancjami chemicznymi i innymi agresywnymi substancjami;
 • Podeszwa
 • Niewygodna ciasne buty;
 • Częste używanie szorstkich rękawic;
 • Przebyte choroby zakaźne;
 • Długotrwały kontakt skóry z wodą;
 • Preparaty na bazie arsenu, doustne środki antykoncepcyjne i inne leki;
 • Palenie;
 • Choroby układu hormonalnego;
 • Częste stresy;
 • Nadużywanie napojów alkoholowych.

Rodzaje zespół palmar-podeszwowego łuszczycy

Łuszczyca stóp i dłoni dzieli się na trzy podstawowe formy:

 1. Napalone kształt.
 2. Opóźnione krostkowa-deska (typowy) forma.
 3. Vesiculopustular forma (łuszczyca Berber)

Objawy tych form jest dość mocno się różnią, co utrudnia proces diagnozowania choroby.

Napalone forma

Przy tej formie proces keratynizacji skóry przekracza przekrwienie, co prowadzi do następujących objawów:

 • Okrągły kształt blaszek;
 • Żółty odcień zrogowaciałej skóry;
 • Wysoka gęstość uszkodzeń;
 • Obecność małych grudek i dużych blaszek;
 • Łuszczyca na dłoniach prowadzi do ich całkowitego upadku.

Jeśli istnieje taka objawów potrzebna jest dodatkowa diagnostyka na avium kończyn, kiła, a także keratoderma.

Vesiculopustular forma (łuszczyca Berber)

Obraz kliniczny kierunku łuszczycy dłoni i stóp ma następującą postać:

 • Pojawienie się ognisk, zawierający ropa;
 • Zaczerwienienie skóry;
 • Silne swędzenie w okolicy ropnych zmian;
 • Scalanie kilku znajdujących się w pobliżu ognisk;
 • Symetryczne rozmieszczenie uszkodzeń.

Ropne pryszcze pojawiają się na czystych partiach ciała, jak i na łuszczycowe zapalenie platelets. W większości przypadków są one zakrywają palce i kciuki, sklepienia stop. Jak objawy i leczenie kierunku łuszczyca stóp i dłoni Berber różni się od innych form. Ona ma szybki rozwój, częste nawroty i trudne w leczeniu.

Typowa forma

Do tej formy łuszczycy dłoni i stóp charakteryzuje się następujące objawy:

 • Płaskie grudki, nie przekraczające powierzchnię skóry;
 • Obecność blaszek i grudki jasnych odcieni;
 • Gęsty układ łusek na powierzchni skóry;
 • Częste przejawy na podeszwach i co strony szczotek.
Vesiculo-kierunku forma

Stadium choroby

Skóra na podeszwach stóp i dłoniach znacznie grubsze niż na pozostałych częściach ciała, dlatego rozwój patologii dzieje się nieco inaczej. Początkowe stadium łuszczycy na dłoniach i stopach implikuje pojawienie się drobnych żółtych pryszczy, które są podobne do ropnie. Te krosty dostarczają silny świąd, ale z czasem stają się czerwony odcień, skorupę i swędzenie ustępuje ból.

Na późniejszych etapach łuszczyca na dłoniach przedstawione przez duże tablice, które łączą się między sobą, zwiększając obszar rażenia. Muchy wokół takich blaszek staje się szorstka i pęka.

Jak leczyć zespół palmar-plantar łuszczyca

Leczenie palmar-podeszwowego kierunku łuszczycy i innych jego form musi odbywać się jak wcześniej. To nie tylko ułatwi przebieg choroby, ale i ograniczy do minimum rozwój nawrotom.

Do jakiego lekarza się zwrócić

Przy pierwszych objawach łuszczycy należy udać się do dermatologa, lekarza, kto ma specjalizuje się w skóry patologiach. W przypadku braku wąsko wyspecjalizowanych specjalistów, pomóc może terapeuta z kliniki. Jeśli łuszczyca stop komplikuje uszkodzenia stawów, to wymaga dodatkowego interwencja reumatologa.

Ważne jest, aby szukać pomocy wykwalifikowanego i rozpocząć leczenie, ponieważ tej patologii jest charakterystyczne dla szybkiego rozwoju.

Dlaczego samoleczenie niebezpieczne

Jak pokazuje praktyka lekarska, w większości działających form palmar-podeszwowego łuszczycy leczenie nie było, albo nie było w porozumieniu z lekarzem. Samoleczenie niebezpieczne fakt, że może służyć rozwojowi uogólnione pustular formy z późniejszymi niebezpiecznymi powikłaniami. Znane są przypadki, kiedy niewłaściwym leczenie palmar-podeszwowego łuszczycy doprowadziło do całkowitej utraty wzroku.

Zanim samodzielnie wyznaczyć sobie leczenie, należy wiedzieć o możliwych konsekwencjach:

 1. Wygląd zapalnych;
 2. Zaburzenia stawów, które mogą prowadzić do hospitalizacji i zgonu;
 3. Rozwój niewydolności serca;
 4. Pojawienie się na tle łuszczycy niewydolności nerek;
 5. Pojawienie się wtórnych infekcji.
Eritrodermia

Kremy i maści przy palmar-plantar łuszczycy

Leczenie maściami zespół palmar-podeszwy formy łuszczycy pozwala zmniejszyć proces tworzenia się blaszek miażdżycowych, a także wyeliminować uczucie świądu. Zazwyczaj są one częścią kompleksowego leczenia.

Hormonalne maści stanowią dość skuteczna metoda leczenia, ale mogą zaszkodzić zdrowiu. Takie leki mają wiele przeciwwskazań. Stosowane w tych przypadkach, gdy trzeba uzyskać szybkie rezultaty. Niehormonalne maści stosowane w leczeniu palmar-podeszwowego łuszczycy w warunkach domowych. Ich odpowiednimi substancjami występują naturalne składniki: cynk, wyciągi z ziół leczniczych, brzozowy dziegieć i inne. Najbardziej popularnymi lekami są:

 • Salicylowy maść. Eliminuje stany zapalne, ma działanie keratolytic i antyseptyczne, a także korzystnie wpływa na obszarach dotkniętych skóry. Głównym czynnym składnikiem występuje kwas salicylowy.
 • Cynk maść. Różni się dobrym działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i antyświerzbowy działania. Produkowane z zastosowaniem tlenku cynku. Często jest przypisywany w kompleksowym leczeniu łuszczycy na dłoniach.
 • Maść na podstawie pyrithione cynku dobrze radzi sobie z zapaleniem, ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne działanie.

Środki ludowe w palmar-plantar łuszczycy

Istnieje kilka skutecznych metod, jak leczyć zespół palmar-plantar łuszczyca środków ludowych. Należą do nich następujące przepisy:

 1. Wziąć jeden białko, wymieszać go z 15 ml smoły (brzozy), 1 g kwasu borowego, 1 łyżeczka miodu, 5 ml oleju rybnego i wazeliny. Mieszany skład nanosi się na chorobowo ciała co 12 h.
 2. Do leczenia łuszczycy na stopach mogą być wykorzystywane gadżety z koniczyny. Aby je uzyskać biorą kwiaty tej rośliny są umieszczone w etui z marki i opadają na 1 min do wrzącej wody. Po tym, jak są one całkowicie ostygły, stosowane do trafionym ślady.
 3. W równych ilościach miesza się suche trawy: rzepik pospolity, rumianek, skrzyp, nagietek, a także krwawnik. Na 1 l wrzącej wody bierze się 3 łyżki tego składu i powstaje 30-40 min. a Następnie napar wlewa w emaliowanej pojemność i opadają na 20-25 min dotkniętych części ciała. Ten przepis nadaje się do leczenia łuszczycy dłoni.
 4. W takich samych proporcjach bierze korzeń kozłka, seria, dziurawiec, rumianek i glistnik jaskółcze ziele. Mieszanka tych ziół zalać wrzącą wodą w stosunku 2:1 i podawać 3-4 h. Gotowy skład używany przed dwoma posiłkami, 90 ml. Czas trwania kursu wynosi 14 dni.

Mimo, że wszystkie te przepisy zawierają naturalne składniki, przed leczeniem łuszczycy stóp i dłoni środków ludowych, należy skonsultować się ze specjalistą.

Łuszczyca na podeszwie

Kąpiele w palmar-plantar łuszczycy

W pytaniu o to, jak wyleczyć łuszczycy na dłoniach, często występuje stosowanie leczniczych kąpieli. Przy tym ważne jest, aby wiedzieć, że ich temperatura nie powinna być większa niż 40 ° C. Najczęściej następujące przepisy:

 • Zbiorniczek z dziegieć. Jej zastosowanie zmniejsza stany zapalne i zmniejsza uczucie świądu. Do jej organizacji do wody dodawana jest niewielka ilość smoły (75-80 ml).
 • Z wywaru serii. Wanny na podstawie tego wywaru często są przypisywane podczas palmar-plantar kierunku łuszczycy. Do ich tworzenia liście szeregu ugotować w osobnym pojemniku, a następnie po wysiłku są dodawane do kąpieli. W rezultacie woda nabiera jasno-brązowy odcień. Czas odbioru wynosi nie więcej niż 15-20 min.
 • Wanna na bazie jałowca. Na 0,5 kg jagód jałowca przygotować 1 litr stromy wrzącej wody, wlać je i postawić na małym ogniu. Czas pobytu mieszanki na talerzu nie powinno przekraczać 15-20 min. Gotowy bulion wlewa się do wanny z ciepłą wodą do dalszego jej przyjęcia. Taka procedura może trwać 30-50 min z częstotliwością powtarzania przez 1-2 dni.
 • Z szeregu i korzenia lukrecji. Do tych dwóch składników w takich samych proporcjach dodawane są liście dziurawca i glistnik jaskółcze ziele, zalać wrzącą wodą i powstaje około godziny. Otrzymany skład używane do kąpieli i okładów.

Inne metody leczenia

W zależności od rodzaju i stopnia rozwoju choroby, lekarz może przepisać leczenie palmar-podeszwowego łuszczycy następujące zabiegi terapeutyczne:

 • PUVA-terapia. Aby osiągnąć korzystny wynik od sesji tej terapii są używane psoralen – substancje, które mogą zwiększać podatność na działanie promieni UV. Są one przyjmowane są do środka, po czym pacjenta mają w specjalną kabinę.
 • Leczenie światłem ultrafioletowym 311 nm. Taki zabieg daje widoczne efekty już po kilku tygodniach. Jednak ona jest przeciwwskazane w przypadkach, gdy obserwuje się pojawienie się ropne pęcherzyki.
 • Jałowiec
 • Re-PUVA-terapia – jest to rodzaj leczenia chorób skóry, która polega na zastosowaniu analogów witaminy A, które zwiększają stopień podatności pacjenta na promieniowanie uv. Ich odbiór odbywa się przed sesją wytyczne w specjalnej kabinie.
 • Przyjmowanie kortykosteroidów silnego działania. Takie preparaty można przyjmować tylko pod kierownictwem lekarza. Zły odbiór lub nieprzestrzeganie instrukcji może spowodować poważne szkody dla organizmu.

O tym, jakie najlepiej stosować metody, aby leczyć zespół palmar-plantar łuszczyca, precyzyjnej odpowiedzi nie ma. Zazwyczaj lekarz zaleci kompleksową terapię, która opiera się na ogólnym stanie zdrowia pacjenta, stan jego skóry i inne objawy. I im wcześniej wykryje to choroba, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia.