Łuszczyca owłosionej skóry głowy: podstawowe zasady leczenia

Wiadomo, że do 80% pacjentów z łuszczycą mają w większym lub mniejszym stopniu uszkodzenia skóry owłosionej skóry głowy. W niektórych przypadkach, owłosione część głowy jest jedyną lokalizacją łuszczycowe zapalenie uszkodzeń. Biorąc pod uwagę szczególną "społeczne znaczenie" skóry głowy, przewlekła choroba w tym obszarze istotnie narusza jakość życia 80% pacjentów.

Łuszczyca na głowie

W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono wpływ łuszczycy na pacjentów (n=723), 97% stwierdziło naruszenie codziennego trybu życia. 28% pacjentów z łuszczycą, biorących udział w badaniu z 2005 roku, podkreślono problemy z uzyskaniem usług w salonach kosmetycznych. U pacjentów z łuszczycą niska samoocena, negatywne widoczne w społecznym komunikowaniu się. Według jednego z badań łuszczyca istotny koreluje ze stanem zdrowia psychicznego (p < 0,01).

Specyficzne objawy, które mogą przyczynić się do podatności na PWCG

 • Wraz z obecnością długiego śmiertelnie włosa i wysoki poziom produkcji sebum (łoju skóra głowy jest inna zwiększonych deskvamaciej zrogowaciałych okazów jądrowej komórek. Wysokie stężenie włosowych, brak światła słonecznego, ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV, który zwykle zmniejsza rozwój łuszczycowe zapalenie ognisk.
 • Powodujące zapalenie mikroorganizmy (u pacjentów z PWCG został wyróżniony rodzaju grzyba Malassezia globosa, a także pojawiły się spekulacje na temat relacji z ciężarem choroby).
 • Cykliczne tarcie i uszkodzenia głowy (zjawisko Koebner) podczas czesania lub stosowania przyrządów do stylizacji).

Klinika łuszczycy owłosionej skóry głowy

Łuszczyca owłosionej skóry głowy wraz z pojawieniem się na skórze charakterystycznej wysypki, przedstawionej plamami lub częściej tablice od blado-różowego do brązowo-czerwonego koloru. W większości przypadków elementy wysypki przeniknęły od minimalnie wyczuwalny badanie palpacyjne wyniesienia nad poziom zdrowej skóry przed wyrażona infiltracji ponad 1 mm.

Dubitandum pytania:

 • łuszczyca i/lub łojotokowe zapalenie skóry;
 • łuszczyca, wypadanie włosów;
 • łuszczyca i blizny;
 • łuszczyca i wzrost włosów;
 • łuszczyca – odwrócona Koebner lub zjawisko Reinbek
Łuszczyca głowy

Łuszczyca i/lub łojotokowe zapalenie skóry (SG)

Podczas diagnozy mogą wystąpić pewne trudności w lokalizacji procesu chorobowego wyłącznie na skórze głowy. U wielu pacjentów z łuszczycą początkowo zdiagnozowano CUKRZYCĘ.

Różnicowo-diagnostyczne objawy łuszczycy i SG:

 • dla łuszczycy, w przeciwieństwie do SD, charakteryzuje się bardziej wyraźne przenikanie elementów wysypka poprzez z rogowacenie i hiper-proliferacji naskórka;
 • wysypki w łuszczycy często przechodzą poza owłosionej skóry głowy, na czole (tzw. "psoriatical korona"), na szyję, małżowina uszna;
 • peeling w łuszczycy suche, podczas SG łuski bardziej tłuste;
 • bardziej wyraźny świąd obserwuje się w SJ;
 • należy również starannie badać i sprawdzać pacjenta w celu wykrycia uszkodzenia paznokci i stawów, których obecność może przemawiać na korzyść łuszczycy i mieć istotny wpływ na dalszą taktykę leczenia.

Pomimo pewnych różnic w klinice, nie zawsze klinicznie można odróżnić te dwie choroby. Dużą pomoc w tym ma dermatoscopy.

Cechy obrazu klinicznego i leczenia łuszczycy paznokci?

Jest to użyteczne narzędzie oceny łuszczycy owłosionej skóry głowy, zwłaszcza jego słabej i umiarkowanej formy, trudne do oceny klinicznej. Dermatoscopy przyczynia się do wczesnego wykrywania, diagnostyki różnicowej, kolejne obserwacji i przesiewanie. Uwzględnia działka skalpu, dotkniętych łuszczycą, dostępność i morfologii naczyń rysunku, rumień i łuszczenie się.

Testowany łuszczycowe zapalenie wysypki bez łuszczenia charakteryzują się pojawieniem się czerwonych kropek", które stanowią pętle naczyń papillary skóry, rozszerzone na tle z rogowacenie i łuszczycowego zapalenia.

Należy również pamiętać o możliwości kombinacji łuszczycy i SD u tego samego pacjenta, niektórzy autorzy nawet łączą taki stan ogólnym terminem "sebopsoriasis". W niektórych przypadkach SG może poprzedzać łuszczyca czy te stany mogą współistnieć. Pojawienie się łuszczycy może również wystąpić na skutek zjawiska Koebner na tle uszkodzenia skóry SG.

Łuszczyca owłosionej skóry głowy i wypadanie włosów

Częstą skargą u pacjentów z łuszczycą owłosionej skóry głowy jest wypadanie włosów, jednak przyczyną większości takich przypadków jest wypadanie włosów, działa szkody, spowodowane przez świądu ognisk (traction łysienie).

Tak, analizował stan 47 pacjentów z łuszczycy łysienie plackowate: okres obserwacji u 41 pacjentów wyniósł 7 lat, u 34 pacjentów (83%) nastąpił powrót do wzrostu włosów podczas rozwiązywania łuszczycowe zapalenie ognisk. Raporty o telogen effluvium bezpośrednio nie są związane z łuszczycą.

Dermatologiczny status:

Leczenie łuszczycy
 • zaobserwowano zmniejszenie gęstości i przerzedzenie włosów z obszarami łysienia, bardziej wyraźny w europie środkowo-okolicy ciemieniowej głowy;
 • brak pęcherzykowych ujść;
 • eritematosnaya-naciekowa kieszenie z złuszczaniem.

Dermatoscopic objawy łuszczycy blizny łysienie zwykle następujące: jest obecność interfollicular skręconych czerwonych zawiasów, charakterystycznych dla PWCG, na tle braku pęcherzykowych otworów. Postolatii lub wzrostu włosów wiązki przy tym nie było.

Poziome warstwy próbki biopsji przy PWCG pokazują:

 • gruczoły łojowe nie wizualizowane, jednak udział poszczególnych mięśni, podnoszącego włosów, a także obserwował perifollicular zwłóknienie;
 • analiza pionowego cięcia pokazał naskórka zmiany, porównywalne z łuszczycą i umiarkowany, przewlekły naciek zapalny wokół naczyń krwionośnych i gruczołów potowych, a wykształceniem wiązek włóknistych;
 • na dermal-epidermal poziomie jakichkolwiek między-warstwowych zmian lub uszkodzeń follicular nabłonka nie zaobserwowano.
 • Uzyskane wyniki biopsji przy PWCG zgodne z blizny łysienie plackowate, towarzyszy psoriasiform zespół zmianami.

Łuszczyca i wtórne blizny łysienie

Najczęstsze czynniki, związane z rozwojem łuszczycy blizny łysienie, są wysoka czas trwania choroby i nasilenia łuszczycy.

Pod warunkiem, że zmiany te w mniejszym lub większym stopniu są wspólne dla wszystkich limfocytów w bliznach alopecia, mamy powody, by sądzić, że psoriatical łysienie stanowi wtórne kliniczny zmiana podstawowego procesu i nie jest wyjątkowy histopathological stanem.

Wysoka czy częstość występowania tego powikłania, tak długo, jak nikt nie wie, dlatego, aby nie dopuścić do progresji do rozwoju blizny łysienie, potrzebny jest optymalna kontrola łuszczycowego zapalenia.

Łuszczyca na górnej części głowy

Łuszczyca i wzrost włosów

Obserwacje pokazują, że seria zdarzeń w łuszczycy jest połączona z aktywacją anagenic wzrostu włosów. Zauważone uderzające analogie między kinetyka zespół komórek w łuszczycy i proliferacji keratynocytów mieszków macierzy w fazie anagen.

Odbywa się analogia między fenomenem Koebner i wznowieniem anagenic wzrostu, czyli proces gojenia się ran. Oba zjawiska mogą mieć taki sam "uruchamiający mechanizm.

Unikalna metoda leczenia łuszczycy laserem?

Zauważono, że klinicznie aktywny łuszczyca hamuje łysienie łysienie (HA). Dystrybucja na dużą skalę łuszczycy na skórze głowy zatrzymuje się na granicy ogniska HA. Jednoczesne wznowienie wzrostu włosów i łuszczycy na głowie obserwuje się po kontaktowej immunoterapii w HA. Zjawisko Reinbek – pokazuje normalny wzrost włosów na łuszczycowe zapalenie szklarnie jednoczesnego HA.

Czynniki wpływające na wybór terapii łuszczycy

 • wiek;
 • typ łuszczycy;
 • stopień porażenia, charakter i lokalizacja uszkodzeń;
 • poprzednia terapia;
 • choroby towarzyszące.

Grupy leków dla aktualne terapii łuszczycy:

 • miejscowe glikokortykosteroidy;
 • analogi witaminy D3;
 • miejscowe inhibitory calcineurin;
 • keratolytic;
 • inne (leki, zioła, leki smoły, połączone leki).

Leczenie łuszczycy owłosionej skóry głowy

W przypadku skóry głowy jest przypisany balsam do 1 raz na dzień, który ma działanie przeciwzapalne, złuszczającym działaniu.

Przy umiarkowanych zapalnych przejawach i małych złuszczania zaleca się szampon i balsam 1-2 razy dziennie do ustąpienia objawów klinicznych.

Psychosomatyka masz katar?: łuszczyca - fizyczne odbicie psychicznych problemów?

W tej chwili jest najbardziej rozpowszechnione w leczeniu łuszczycy otrzymałeś metody fototerapii z zastosowaniem promieni ultrafioletowych (UV) widma B (280-320 nm). Efekt stosowania fototerapii opiera się na jej przeciw-zapalny, immunomodulatory i antiproliferative akcji.

Fototerapia świetnie komponuje się z topical środków, a także może być stosowany w monoterapii lub leczenia zachowawczego.

Do najbardziej skutecznego stosowania fototerapii na skórze owłosionej skóry głowy istnieją przyrządy, przeznaczone do tej strefy. Takie urządzenia posiadają grzebień lub włókien optycznych, które przyczyniają się do sprawnego przedostawanie się promieni UV na skórę głowy.

Łódź fototerapii PWCG

Przed rozpoczęciem kursu terapii, zaleca się, aby przygotować skórę głowy z zastosowaniem keratolytic, tak jak nadmierne łuszczenie może znacznie zmniejszyć skuteczność terapii.

Ważne jest, aby pamiętać, że ograniczające środki nie mogą być stosowane bezpośrednio przed fototerapia, ponieważ utrudniają dostęp promieni słonecznych do skóry. Jednak można i trzeba używać po każdej sesji fototerapii, ponieważ promienie UV dodatkowo wysuszyć skórę.

Fototerapia UVB 311 nm jest przypisany 2-4 razy w tygodniu, 20-30 zabiegów na kurs.

Po zakończeniu intensywnego leczenia, w niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie obsługującej fototerapii 1 raz w tygodniu.

Rola funduszy podstawowej pielęgnacji skóry u pacjentów z PWCG:

 • przygotowanie do leczenia;
 • zwiększenie skuteczności terapii;
 • skrócenie czasu leczenia i potrzeby w środkach "aktywnej terapii", w tym korzystania z TKS;
 • wydłużenie okresów remisji, zmniejszenie liczby zaostrzeń w roku;
 • poprawa stanu skóry i prognozy choroby w ogóle.

Optymalizacji terapii można osiągnąć z wykorzystaniem keratolytic, emollients, leki przeciwgrzybicze.

 1. Keratolytic - ważny etap w leczeniu łuszczycy. To jest właściwe przygotowanie skóry do leczniczym metod leczenia. W skład keratolytic środki obejmują zwykle: mocznik (10-30%), kwas salicylowy (2-5%), mlekowy, glikolowy i inne kwasy organiczne, alfa-hydroksykwasy i ich pochodne (cloimid).
 2. Emollients - są w stanie restrukturyzacji gospodarki wodno-lipidnuu szatę i barierę naskórka, substancje te są niezbędne w terapii w przypadku ciągłego korzystania z keratolytic środków.
 3. Leki przeciwgrzybicze - stosuje się w celu sanacji skóry głowy (szampony i balsamy z ketokonazolem, związki cynku, itp.
Łuszczyca na wyższej części

W leczeniu łuszczycy może być skuteczne stosowanie anty-łuszczycy kosmeceutyków. Jej sukces, zazwyczaj opiera się na połączeniu metod delikatne złuszczanie, nawilżanie i renowacji skóry głowy.

Biorąc pod uwagę cechą przebiegu choroby, specyficzne keratolytic zabiegi mogą być wykonywane w trybie 2-3 razy w tygodniu do jednorazowego użytku w miesiącu.

Na tle regresu objawów intensywność keratolytic terapii może być zmniejszona.

Ze środków nawilżających, które również mogą być stosowane na skórę głowy, lepiej dać pierwszeństwo żelowych elementy lub emulsje.

Do głowy zazwyczaj są używane formy delikatnych szamponów (szampon - krem), olejowych i odżywczych masek, balsamów, olejków do włosów, balsamy, które mają niską kwasowość (mniej niż 5,5).

Sprawdza się taktyka stosowania nawilżających masek po myciu głowy.

Terapia systemowa PWCG

Wskazaniem do terapii systemowej w łuszczycy jest nieefektywność miejscowego leczenia i terapii, a także zaangażowanie w proces ważnych anatomicznych stref. Konieczność przeznaczenia terapii systemowej przy lokalizacji procesu chorobowego tylko na skórze głowy pojawia się rzadko.

Ale, pomimo skutecznych, nowoczesnych metod leczenia zewnętrznego i fototerapii, nie zawsze udaje się osiągnąć pożądanego efektu terapeutycznego.

Biorąc pod uwagę bardzo istotny wpływ uszkodzenia skóry głowy na jakość życia, w przypadkach torpid przebiegu łuszczycy wskazane jest rozważyć możliwość systemowej terapii, konsultacji z pacjentem oczekiwany efekt i możliwe zagrożenia.

System leki do leczenia łuszczycy obejmują następujące grupy:

 • retinoidy;
 • leki cytotoksyczne;
 • immunobiological leki.