Łuszczyca u dzieci: w poszukiwaniu skutecznego leczenia

Łuszczyca u dzieci rozpowszechnione więcej, niż się powszechnie uważa. Dzieci choroba ta powoduje wiele cierpienia. Jednak im wcześniej zaczniesz leczenie, tym będzie ono bardziej efektywne, a tym bardziej umorzenia; uda się osiągnąć. Rodzice powinni o tym wiedzieć i od razu udać się do lekarza-dermatologa, nie tracąc cennego czasu na eksperymenty z ludowymi sposobami.

Łuszczyca u dzieci

Dzieci łuszczyca: mit czy rzeczywistość?

Łuszczyca u dzieci jak i u dorosłych, to przewlekłe niezakaźne choroba skóry. W przypadku tej choroby komórki skóry zaczynają dzielić się znacznie szybciej, co objawia się pojawieniem się łuszczącej się świądu blaszek, trochę górujące nad poziomem skóry lub wysypki, możliwe jest również zaczerwienienie, powstawanie płacz blaszek i nawet tę dziewczynę. Objawy bardzo charakterystyczne, ale diagnozę musi postawić tylko lekarz-dermatolog, ponieważ łuszczyca u dzieci często jest podobny do swoich przejawów na kandydoza lub pieluszkowy dermatit, a te choroby wymagają zupełnie innego traktowania.

100 dzieci, które stawia diagnozę "nyj dermatozy", około 15 cierpi właśnie z łuszczycą. Najczęściej (w około 75% wszystkich przypadków dzieci łuszczycy) pierwsze objawy choroby pojawiają się w wieku do 5 lat. Łuszczyca nie oszczędza nawet noworodków.

Przyczyny rozwoju choroby

Dokładne przyczyny rozwoju łuszczycy nauce na razie nie są znane. Może rzecz w genetycznych nieprawidłowościach, istnieje również autoimmunologiczna i inne teorie powstawania łuszczycy. Jak by nie było jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie u lekarzy nie ma. Zresztą, wiadomo, że ryzyko zwiększa się, jeśli przynajmniej jeden z rodziców cierpi na łuszczycę — w tym przypadku szanse, że i u dzieci będzie ta sama choroba, wynoszą 1 do 4. Jeśli łuszczycą chorują i mama, i tata, ryzyko jest jeszcze większe — około 60%.

Ale nie chodzi tylko o dziedziczności, rolę odgrywają też czynniki zewnętrzne. Stwierdzono, że powodować rozwój łuszczycy u dzieci mogą zakażenia, choroby wątroby i nerek, uszkodzenia skóry, a także stres i silny strach. Zazwyczaj zaostrzenia choroby u dzieci zdarzają się w przejściowych okresach (przedszkole, szkoła), a także w okresach najbardziej wysokich obciążeń i stresu (egzaminy, prezentacje itp.).

Jak rozpoznać, że dziecko łuszczyca: objawy uszkodzenia

Przyczyny rozwoju choroby

U niemowląt łuszczyca bardzo często przypomina zwykłą pielucha wysypka, pleśniawki lub egzemy. Na skórze pojawiają się ostro zdefiniowane jasno-różowe obszary, czasem na nich widoczne bardzo drobne łuski skórne. U starszych dzieci jest to choroba zaczyna się swędzenie na skórze pojawia się wysypka lub tworzą się małe grudki (guzki), pokryte szarym skali nadmiernego naskórka ze spodu. Grudki mają właściwość rosnąć w wielkości, a nawet połączyć ze sobą. Często skóra na nich zmoknąć, pojawiają się mikro pęknięcia, a to jest obarczona przyłączeniu zakażenia.

Rozpoznanie choroby

Łuszczyca u dzieci diagnozuje lekarz-dermatolog. W zasadzie wystarczy kontroli. Aby wykluczyć inne choroby skóry, lekarz bierze pod uwagę obecność tak zwanej łuszczycy triady. Trzy cechy, zwykle towarzyszące łuszczycy: fenomen stearynowy plamy (peeling przypomina stearynowy wióry), fenomen koniec filmu (skóra na taty po zdjęciu łusek staje się gładka i błyszcząca) i zjawisko punktowe krwawienia (po szorowania łusek na skórze pojawiają się kropelki krwi). Są brane pod uwagę i inne objawy. Zazwyczaj, tablice zlokalizowane na kolanach, łokciach lub owłosionej skóry głowy. Nie rzadko całe ciało pokrywają drobne czerwone tablice. W bardzo rzadkich przypadkach wymagane są badania krwi i biopsja skóry.

Cechy leczenia łuszczycy u dzieci

W leczeniu dziecięcego łuszczycy lekarze szczególnie ściśle przestrzegają znaną zasadą — "nie szkodzić". Leczenie łuszczycy u dzieci musi być skuteczne, ale przy tym łagodny. Aby uzyskać wynik praktykowane kompleksowe podejście, które obejmuje zabiegi fizjoterapii (leczenie światłem ultrafioletowym, plazmafereza), leczenie uzdrowiskowe (liczne źródła mineralne i w naszym kraju, i za granicą z dawien dawna znane ze swojej skuteczności w łuszczycy) i leczenie, głównie zewnętrzne środki. Można je podzielić na kilka kategorii.

Tradycyjne środki

Do takich narzędzi należą smoły, kwas salicylowy, mocznik. One złagodzić stan zapalny, szczególnie jednak liczyć na takie pieniądze nie należy. Rzecz w tym, że takie leki są zwykle używane tylko na wczesnych etapach rozwoju łuszczycy i dają efekt tylko w ramach zintegrowanej terapii. Siarka-salicylowy i tar maści mogą pomóc w przypadkach, gdy łuszczyca jest zlokalizowane na stopach i dłoniach, ale stosuje je należy pod bandaż.

Przewlekła łuszczyca

Miejscowe sterydy

Do topicus sterydy należą betametazon, hydrokortyzon, clobetasol, mometasone mometazonu i inne. Cechą preparatów sterydowych w tym, że, dzięki zawartości hormonów, wykazują one dość szybki efekt, ale osiąga on bardzo wysoką cenę — duże ryzyko rozwoju powikłań, takich jak zanik skóry i zapalenie skóry odwołania. Miejscowe sterydy należą do kategorii silnych leków. W Europie i USA, ich sprzedaż bez recepty i w ogóle zakazana. Przy stosowaniu takich preparatów należy ściśle stosować się do zaleceń i nie jest to prawdą: nie zaleca się długotrwałe stosowanie (dłużej niż 5 dni), nakładanie na duże obszary i częste korzystanie na szczególnie wrażliwych częściach ciała (twarz, szyja, fałdy skóry). Niezastosowanie się do tych warunków prowadzi do rozwoju niepożądanych systemowych zjawisk: wciągająca, częste zaostrzenia (gdy po łagodzeniu objawów i leku choroba powraca z nową siłą). Większość specjalistów pewni, że zastosowanie glûkokortikosteroidov dziećmi jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do rozwoju zespołu Cushinga, opóźnienie liniowego wzrostu, zahamowanie przyrostu masy ciała, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, zanik i hipo-pigmentację skóry. Jeżeli stosowania topičeskih sterydy uniknąć się nie udało, to w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych zaleca się stosowanie na przemian hormonalnych środków z nie hormonalnymi lekami o podobnym działaniu: czyli po zdjęciu ostrość nawrotu hormonalnym środkiem — nie używać hormonalny lek, aby leczyć chorobę i integralność skóry i jej funkcję ochronną. Takie podejście zapewni dłuższy okres spoczynku bez zaostrzeń choroby.

Leki niehormonalne

Dziś powszechnie stosowane leki niehormonalne do użytku zewnętrznego, w skład których wchodzą pyrithione cynku, kaltsipotriol.

Kaltsipotriol przyczynia się do zahamowania szybkiego podziału komórek i blokuje odmianowe odporne neuroprzekaźniki, które są istotnym czynnikiem w rozwoju łuszczycy. Jednak preparaty na jego bazie nie polecam stosować na wrażliwych obszarach skóry twarzy, szyi, fałdy i używać do leczenia rozległych zmian, gdyż może to prowadzić do przedawkowania i rozwoju niepożądanych zjawisk. Zazwyczaj środki z calcipotriol stosowany w leczeniu łuszczycy u dzieci w wieku 6-ciu lat.

Łuszczyca

Najbardziej optymalny nie jest hormonalnym środkiem do leczenia łuszczycy u dzieci prezentowane są preparaty na bazie pyrithione cynku — substancja ta jest również nazywany aktywnym cynkiem. W porównaniu ze znanymi preparatami z zawartością tlenku cynku (cynk park rozrywki prater park, cynk maści, itp.), aktywny cynk ma szerokie spektrum działania: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a także pomaga uporać się z świąd i suchość skóry (gdy jest stosowany w postaci kremu) i przyczynia się do odbudowy całościowego pokrycia skóry i jej funkcji ochronnej. Liczne badania dowiodły, że pyrithione cynku ma wydajność, porównywalna z lekami hormonalnymi, jednak przy tym jest bezpieczny — praktycznie nie wchłania się z powierzchni skóry, nie powoduje podrażnienia i szkodliwego działania. Stosowanie leków na jego podstawie do leczenia łuszczycy u dzieci najbardziej korzystnie — pyrithione cynku nie ma ograniczenia na placu nakładania (można go używać na rozległych obszarach porażki, w tym wrażliwych — twarzy, szyi, fałdy). Czas trwania i częstotliwość stosowania leki na bazie pyrithione cynku są dopuszczone do stosowania dla dzieci od 1 roku.

Jakie jest prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia dziecka i jak zwiększyć szanse na korzystny wynik choroby?

Łuszczyca — przewlekła choroba, ale jeśli w porę rozpocząć leczenie i dobrać leki, można domagać się umorzenia; — być może w przyszłości przejawy tej choroby w ogóle nie będą przeszkadzać dziecka.

80% sukcesu leczenia — to właściwy wybór leków, działań lokalnych.