O łuszczyca na twarzy

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych chorób skóry jest łuszczyca. Zazwyczaj objawy tej choroby można zauważyć na kończyn lub tułowia. Jednak najbardziej traumatyczne dla stanu emocjonalnego pacjenta są rany na twarzy. Leczenie tutaj zależy od rodzaju choroby i stopnia jej ciężkości, określonych w procesie diagnostycznym.

łuszczyca na twarzy

Przyczyny

Etiologia łuszczycy nadal pozostaje przedmiotem licznych sporów. Różne eksperci przypisują przyczyny jego powstania do następujących teorii:

 • układ wydzielania wewnętrznego;
 • autoimmunologiczna;
 • psychosomatyczna.

Ponadto, coraz większa liczba naukowców skłania się do genetycznej natury objawy łuszczycy. O tym mówi i statystyki, zgodnie z którym, występującym u większości chorych ma nosicieli wśród bliskich krewnych.

W każdym razie, jest oczywistą różnicę sprawczy charakter tej choroby. Nie przenosi się przez bezpośredni kontakt.

Ważne! Patologia może przez długie lata znajdować się w fazie remisji (słabo się objawiać), jednak nie jest całkowite wyleczenie.

Dlatego takie uszkodzenia poszczególnych części ciała, a zwłaszcza twarzy, dostarczają choremu poważny dyskomfort psychiczny.

Rodzaje łuszczycy na twarzy

Klasyfikacja choroby jest dość skomplikowany, ze względu na obecność dużej ilości odmian. Na przykład, ja może różnicować według rodzaju przebiegu: pustular i nie pustular kształt. Ponadto, różne rodzaje łuszczycy są charakterystyczne dla poszczególnych obszarów skóry. Osoba nie jest najbardziej "popularne" miejscem porażki. Najczęściej przejawia się łojotokowe kształt, który rozciąga się aż do okrywy włosowej człowieka. Również często są diagnozowane i inne formy łuszczycy.

Łojotokowe

Łojotokowe, łuszczyca w czymś podobny do łojotokowe egzemą. Zwykle uderza owłosiony obszar głowy. Jednak może pojawić się na skórze w ciągu wkładką umywalkami, w fałdy nosowo - kieszeni na piersi.

Kierunku

Jest uważana za jedną z najcięższych odmian choroby. Zazwyczaj występuje z powodu zbyt agresywnego leczenia innych form patologii. Jednak może wystąpić z powodu predyspozycji genetycznych.

rodzaje łuszczycy

Kropelkowata

Znajduje się na 2-gim miejscu pod względem częstotliwości występowania. Złożoność leczenia polega na tym, że bardzo trudno jest wykryć chorobę na wczesnym etapie. Miejsca lokalizacji początkowo mogą pojawić się na niewidocznych obszarach skóry.

Inne rodzaje

Pozostałe typy nie są tak powszechne. To może być nietypowa forma choroby. Charakteryzuje się ona tym, że miejsca przejawy zmian znajdują się na nietypowych (mniej popularnych) obszarach skóry, w porównaniu z częstymi przypadkami.

Jak wyglądają odmiany choroby

Zazwyczaj łuszczyca na twarzy objawia się w postaci małych grudek, które mieszczą się w zakresie fałdy nosowo - fałdy, brwi, tereny w pobliżu oczu. Może też mieć wpływ i na inne obszary, w zależności od rodzaju patologii.

Główne objawy różnych dolegliwości:

Łojotokowego

Kieszenie – pojedyncze wysepki, które charakteryzują się widoczne złuszczanie. Zazwyczaj są one przechodzą od strefy czołowej aż do głowy. Jednak taka patologia może przejawić się w postaci czerwonych wyprysk. Można na nich zauważyć ropiejące strupy, które są podatne na rozdarcia. Łojotokowe forma towarzyszy silny świąd, co sprawia, że pacjent silny dyskomfort.

Kierunku

W pierwszej kolejności, objawy stanowi powstawanie pęcherzy, które są wypełnione przezroczystym płynem. Oprócz wizualnych objawów, można zauważyć osłabienie układu odpornościowego i pogorszenie metabolizmu.

Guttata

Na skórze pojawiają się grudki czerwonawy kolor. Często są one razem tworzą tak zwane blaszki. Obszary te mogą mieć różne kształty i rozmiary. Jest to jedna z niewielu form łuszczycy, która może trafić praktycznie każdy obszar skóry.

Innych typów

Objawy pozostałych typów choroby w dużej mierze podobne do tych z najbardziej typowymi rodzajami.

Uwaga! Często patologia objawia się, jak alergia, więc ciężko to zdiagnozować na wczesnym etapie.

Wysypki mogą mieć inny kształt, ale zazwyczaj powodują swędzenie lub nawet bolesność na twarzy.

łuszczyca w pobliżu oczu

Czy cechy łuszczycy na twarzy u dzieci

Objawy kliniczne patologii u dzieci nie jest w dużej mierze różnią się od objawów u dorosłych. Ale tu choroba często występuje w nietypowej formie, co znacznie komplikuje proces diagnozowania. Ponadto, uszkodzenia skóry twarzy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje.

Diagnostyka

Przy pierwszym użyciu lekarza należy przeprowadzić obszerną diagnostykę. W procesie lekarz potwierdza występowanie łuszczycy i określa stopień rozproszenia. Zwykle procedura ta obejmuje następujące etapy:

 • wywiad;
 • oględziny uszkodzeń;
 • diagnostyka tle chorób.

Dla uściślenia diagnozy dermatolog zaleci badania. To może być biopsja skóry lub mikro badanie łusek. To zazwyczaj wystarcza, aby ustalić, czy łuszczycy i w pełni wykluczyć inne podobne patologie.

Leczenie

Pierwsze, co należy zrobić w przypadku podejrzenia tej choroby na twarzy – udać się do lekarza-dermatologa.

Jeśli uda się zdiagnozować łuszczyca na wczesnym etapie, można z większym prawdopodobieństwem przetłumaczyć go w stadium zanikania. Wybór leczenia w całości wyprodukowany przez lekarza i zależy od rodzaju i stopnia nasilenia patologii.

Leczenia farmakologicznego

Takie leki są zwykle przypisywane w ciężkich przypadkach choroby. Na przykład, podczas stadium z silnymi powikłaniami. Tutaj wyróżnia się następujące grupy leków:

 • środki cytostatyczne środki;
 • leki immunosupresyjne;
 • niektóre leki;
 • glûkokortikosteroidnaâ środki;
 • biologicznie aktywne środki.

Wszelkie systemowe leki przypisywane tylko lekarzem i tylko w sytuacji, gdy zewnętrzne formy oddziaływania nie przynoszą pożądanego efektu. Nie może być mowy o samodzielnej decyzji o stosowaniu tych leków!

Co ma zastosowanie w warunkach domowych

Bardziej proste sposoby leczenia łuszczycy lub złagodzić jego objawy mogą być stosowane w warunkach domowych. Tutaj można wyróżnić różne maści, kremy, spraye lub nawet środki ludowe. Jednak nawet przed takim leczeniem należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia zasadności tych lub innych leków.

Leki od łuszczycy na twarzy

Ze względu na zły kontroli tej choroby, istnieje wiele różnych podejść do jej leczenia. Jedną z najbardziej popularnych teorii jest opinia na temat zmiany równowagi kwasowo-zasadowej tła organizmu po porażce. Dlatego często w leczeniu stosuje się różne kwasy.

łuszczyca jest chorobą

Kwas hialuronowy

W łuszczycy jest używany nisko cząsteczkowy kwas hialuronowy. To bardzo pomaga radzić sobie z stanów gorączkowych. Ponadto, substancja ta często zawiera w środkach terapii miejscowej.

Inne

Często stosowane są preparaty zawierające liponowy kwas. Ona normalizuje metabolizm i ma właściwości antyoksydacyjne. W niektórych przypadkach właściwe kwas nikotynowy kwas. Przyspiesza syntezę komórek i łagodzi ogólne objawy łuszczycy.

Kremy i maści

Zazwyczaj chorzy wybierają najmniej inwazyjne metody leczenia. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem staje się stosowanie maści lub kremów. Zaletą tego sposobu w oddziaływaniu na sam ognisko zapalenia.

Warto przy tym uświadomić sobie, że nawet wybór maści należy uzgodnić z lekarzem.

Spraye

Jednym z najbardziej frustrujących elementów łuszczycy jest problem kosmetyczny. Niektórzy pacjenci czują się niepewnie w sobie. Ponadto, patologia często powoduje swędzenie i bolesność. W tym przypadku złagodzić objawy mogą różne spraye. Zazwyczaj popularnością cieszy się importowane produkty. Ona charakteryzuje się wysoką jakością i bezpieczeństwem. Na przykład, spray skin-cap hiszpańskiej produkcji pokazuje dobrą wydajność i skuteczność. Pomaga przywrócić barierę ochronną skóry i hamują rozwój chorobotwórczych grzybów.

Korzystanie z olejów

W nietypowy sposób leczenia jest stosowanie olejów. Są one doskonałe uzupełnienie terapii medycznej i nie powodują żadnych szkód dla organizmu. Oczywiście, należy początkowo ostrzec możliwość żadnych reakcji alergicznych. W łuszczycy stosowane jako olejki i oleje spożywcze.

Środki ludowe

Ludowe przepisy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z tą patologią. Jednak mogą one złagodzić objawy łuszczycy.

Ponadto, czasami można odnieść stabilnej remisji choroby proces. Istnieje kilka najbardziej popularnych ludowych metod, które w rzeczywistości okazały się skuteczne.

 1. Można stosować okłady z wody i soli (w proporcji 3:1), które są stosowane do trafionym tereny.
 2. Do łagodzenia objawów można oddziaływać na skórę za dyskiem, świateł kokosowym lub oleju lawendowym.
 3. Zaczerwienienie może obsługiwać olejem z rokitnika.

Między innymi zaleca się przestrzegać specjalnej diety i dodaj do swojej diety maksymalna ilość niezbędnych witamin.

leczenie łuszczycy

Dieta

Prawidłowe odżywianie pozwala radykalnie zmienić intensywność choroby lub nawet przenieść go w długotrwałej remisji. Najważniejsze – aby utrzymać stabilny równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Główną część diety powinny stanowić produkty, które tworzą zasady. Mogą to być różne warzywa i owoce. Ich udział w codziennej diecie powinna wynosić ponad 60%. Wszystko inne (przetwory mięsne, zbożowe, produkty mleczne) należy ograniczyć do 40%. W łuszczycy zaleca się również śledzić wodnym równowagi. Należy pić co najmniej 7 szklanek czystej wody dziennie.

Profilaktyka

Jeśli dana osoba ma predyspozycje do łuszczyca, impulsem do pojawienia się choroby mogą być następujące czynniki:

 • stres;
 • uszkodzenia skóry;
 • ciężki przebieg innych chorób;
 • reakcje alergiczne;
 • ekologia i inne.

W profilaktyce łuszczycy najważniejsze – trzymać się prostych zasad.

Nie warto obciążać swój organizm z niepotrzebnych stresem i obawami. Ważne, by trzymać się zdrowego stylu życia i włączyć do swojej diety zdrowe produkty. Warto unikać alergenów, ograniczyć spożycie orzechów, miodu i kawy.

Ponadto, należy dawać swojemu organizmowi wypoczynek. Należy częściej spotykać się, spędzać przynajmniej część dnia w ruchu. Doskonałym wyborem będą zajęcia fitness lub w jakikolwiek aktywny sport.

Pielęgnacja twarzy

Szczególną uwagę predyspozycje do łuszczyca należy zwrócić się do pielęgnacji twarzy. Istnieje wiele zabiegów, które poprawiają jej ogólną kondycję. Ponadto, można samodzielnie tworzyć maski z przydatnych olejów i naturalnych składników.

Niestety, całkowite pozbycie się łuszczycy nie można. Jednak, gdy odpowiedzialnej postawy wobec własnego zdrowia: zaplanowane wizyty do dermatologa, stosowanie maści i masek do twarzy, diety, można znacznie zwiększyć czas trwania remisji i w dużej mierze poprawić jakość swojego życia.